S příchodem teplejších dní se začínají ve slivoňových sadech objevovat první imaga pilatek. Ochranná opatření je třeba provést co nejdříve – ještě před vykladením vajíček.
Pozvolný nástup jara a chladné teploty ovlivnily i pomalejší výskyt škůdců ovocných dřevin. Od 15. kalendářního týdne jsou v teplých oblastech jižní a střední Moravy na lepových deskách zachycováni první dospělci pilatek ve slivoňových sadech.
Pěstitelům slivoní se doporučuje před počátkem květu instalovat do korun stromů bílé lepové desky, které slouží k včasnému zachycení náletu škůdce. Dospělci se objevují ve fázi kvetení, živí se pylem a nektarem, a samičky krátce po vylíhnutí začínají klást vajíčka do kališních lístků květů.
Vajíčko je kladeno jednotlivě po předchozím vyříznutí otvoru kladélkem, do kterého je vajíčko vloženo. Vylíhlé housenice se následně živí oplodím, a později i jádrem slivoně.
Pilatky způsobují vážné škody na úrodě
Největší škody v sadech způsobuje kombinovaný výskyt dvou druhů: pilatky žluté (Hoplocampa flava) a pilatky švestkové (H. minuta). Napadení je v počátku obtížně zjistitelné – projevuje se zrzavě hnědými puchýřky na spodní části kališních lístků, které signalizují přítomnost vajíčka.
Housenice pilatek požírají plody zevnitř, zanechávají v nich tmavý trus a drť. Napadené plody následně předčasně opadávají. Při silném výskytu může dojít ke ztrátě až 80–90 % násady plodů.
Aplikaci neodkládejte – rozhoduje načasování
Ochranný zásah musí být zaměřený na dospělce pilatek před vykladením vajíček. Aplikace registrovaného přípravku na ochranu rostlin by měla proběhnout hned po zjištění prvních jedinců na lepových deskách, nejpozději do fáze opadu korunních plátků.
Pozdější zásahy jsou zpravidla neúčinné, protože dochází k rychlému zahájení kladení vajíček. Smyslem ošetření je likvidace samiček dříve, než dojde k napadení květů.
Při ošetření během květu je nutné dodržovat pravidla ochrany opylovačů. Ošetření je vhodné provádět až ve večerních hodinách, kdy je hlavní let včel ukončen.
Přípravky a další možnosti ochrany
K ochraně lze využít přípravky na bázi:
- pyretroidů (např. deltamethrin)
- spinosadu
Vedle přímé chemické ochrany lze uplatnit i nepřímou strategii – napadené, opadané plody je vhodné ihned sesbírat a zlikvidovat, aby nedošlo k šíření škůdce.
Zdroj: Rostlinolékařský portál*
Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová