Oba druhy důležitých píďalek, tedy píďalka podzimní (Operophtera brumata) a píďalka zhoubná (Erannis defoliaria), mají samice takřka nebo úplně bezkřídlé a to ovlivňuje značně jejich vývoj a rozmnožování.
Píďalka podzimní má křídla zakrnělá, dlouhá pouze 2 - 3 mm a je tedy neschopná letu. Vypadá spíše než jako motýl jako podivný pavouček na dlouhých kráčejících nohách. Podobně i samice píďalky zhoubné není schopná letu, je na rozdíl od předešlé bezkřídlá a také podobná podivnému tlustému pavoukovi.
Dospělci obou druhů vyletují z kukel na podzim, píďalka zhoubná v září a říjnu, píďalka podzimní až v říjnu. Obvykle vyletují samci dříve a čekají na samice. Jsou též částí na osvětlených oknech, které je lákají. Vylétlé samice vyhledávají stromy a vylézají po kmenech do korun. Během této cesty jsou vyhledávány samci a oplodňovány. Okamžitě po dosažení korun začínají klást vajíčka, většinou jednotlivě k pupenům do prasklin kůry, do lišejníků apod. Vajíčka pak přezimují a larvičky se líhnou až zjara.
Vzhledem k bezkřídlosti samic panovaly donedávna různé teorie, jak se vlastně oba tyto druhy rozšiřují na poměrně značné vzdálenosti. Dokonce panovaly názory, že samci samice přenášejí jednak z koruny stromu do jiné, jedna i na delší vzdálenosti. To se však nezakládá na pravdě. Samice obou druhů jsou zdatné chodkyně, uvádí se, že do výšky po kmeni stromu urazí samice za minutu vzdálenost nejméně 1 m. Podobnou rychlostí jsou schopné se pohybovat i do dálky ke vzdálenějším stromům. U píďalky podzimní se rozšiřují i malé larvy pomocí vláken a větru.
Bezkřídlosti samic, a tím i nutnosti vylézt na příslušný strom, se odedávna využívá i k jejich hubení. Používá se tzv. lepových pásů, které se aplikují v září okolo kmenů stromů. Lepové pásy jsou obvykle z vlnitého tvrdšího papíru a natřeny pomalu schnoucím lepidlem, které lezoucí samice zachytí a již nepustí. Nezachycuje obvykle poletující samce, což však tolik nevadí. Lepové pásy se odstraňují až v prosinci a spalují, protože mají na sobě kromě samic i mnoho přilepených vajíček. Po jejich odstranění je velmi důležité i ošetřit ovicidními prostředky kmeny stromů pod pásy, kde je též značné množství vajíček.