24.06.2002 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstujeme tilandsie

Toužíte po tom mít něco exotického, nebývalého? Potřebujete rostlinu, která žije „ze vzduchu a nic nepotřebuje“? Dejte se na pěstování tilandsií, které se vám odvděčí neobvyklým tvarem, ale i květem. Pro úspěšné pěstování však potřebujete dostatek odborných znalostí, které vám poprvé vcelku nabízí tato publikace.

Monografická publikace nabízí vše, co se od ní žádá. Popisuje původní místa výskytu, historii poznání, ale také tilandsie jako svérázný rod v rostlinné říši, které jsou nejen na první pohled, ale zejména v anatomických detailech velmi neobyčejné rostliny. Dozvíte se, jak se zakládají sbírky tilandsií, jaké růstové faktory se mohou používat v pěstitelské praxi. Každý chce mít rostliny co nejzdravější a proto je nutné se poučit o nemocích a škůdcích, jak se jim bránit a čemu předcházet.
Tilandsie potřebuje speciální aranžmá a montování, které podtrhne jejich jedinečnost a které jsou tak typické pro tento druh.
Vrátíte se zpět do přírody a seznámíte se s jejich rozmnožováním v přírodě (ale i v kultuře). Vzhledem k tomu, že přírodních nalezišť v Novém světě ubývá a netýká se to pouze jen endemických druhů, ale vzácné začínají být i některé, které dříve byly rozšířeny v milionových populacích na obrovských plochách, je nutná světová ochrana tilandsií. Hlavní způsob ochrany spočívá v zachování příznivých růstových podmínek na místech jejich výskytu. Druhým nebezpečím, které na tilandsie číhají, jsou neregulované sběry a následný ilegální prodej.
Kapitola Charakteristika vybraných druhů se zaměřila na druhy vhodné pro pěstování v našich domácích podmínkách, proto se nevěnuje tilandsiím velikých rozměrů listové růžice a květenstvím. Vynechána je i skupina hybridů, které se v poslední době intenzivně množí jako perspektivní, komerčně úspěšné rostliny.Tilandsie – 123 druhů, jsou řazeny abecedně a obsahují původní výskyt, popis a poznámky k pěstování.
Protože žijeme v době PC techniky, najdete zde i odkazy, kde hledat tilandsie na internetu Snad jedinou nevýhodou je, že většina údajů jsou v angličtině.
Nevíte-li si s některým výrazem rady, zalistujte na stranu 153 a vyhledejte si v slovníčku vybraných pojmů to, co potřebujete. Jistě i slovníček pomůže k lepšímu pochopení problematiky.
První česká monografie o významné skupině z čeledi Bromeliaceae shrnuje nejnovější poznatky o jejich pěstování a nabízí podrobné charakteristiky vybraných druhů z hlediska možnosti pěstování v bytech, na balkonech nebo terasách.
Jaroslav Blovský, Mgr. Jan Gratias, Ing. Zdeněk Ježek: Pěstujeme tilandsie, v roce 2001 vydalo nakladatelství Brázda, s. r. o., Praha. Vydání prvé, 164 stran, 35 perokreseb, 61 diapozitivů v příloze.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down