Zajištění optimálních podmínek pro pokojové rostliny je přáním každého pěstitele. Samozavlažovací květináč je jednou z možností, jak tuto situaci vyřešit i v případě, že se nemůžeme květinám věnovat každý den. Zásobník ve spodní části totiž umožňuje stálý přísun vody ke kořenům i po dobu delší nepřítomnosti.
Samozavlažovací žardiniéry a květináče prokazují největší službu a výhody v letním období, (tj.zhruba od konce května) při pěstování venkovních květin na slunném stanovišti. V zimě zajistí navíc odpařování vody z listů zvlhčování vzduchu a vytvoření optimálního klimatu v bytě. K tomuto účelu vybíráme vlhkomilné rostliny s velkými listy, jako např. Begonia, zelenec, kapradiny, Papyrus atd. Rezervoár vody umožňuje i pěstování některých druhů orchidejí mimo bytový skleníček. Zajistí totiž kořenovému systému dostatečně vlhké mikroklima a udrží zvýšenou vlhkost nad povrchem substrátu. Pro orchideje se doporučuje použít samozavlažovací květináč ve světlých barvách (bílý, žlutý) aby nedocházelo k přehřívání substrátu, obzvláště pokud je květina umístěna u okna.
Po přesazení pokojové rostliny do nového květináče provádíme první zálivku shora, tím připravíte rostlinu na přijímání vláhy knotem. Zásobník na vodu naplníme následně přibližně do poloviny. V této fázi si rostlina vytváří větší kořenový systém. Po vyčerpání vody ze zásobníku počkáme obvykle 5 - 8 dní než substrát vyschne. Další zálivky již provádíme normálně do plné výše zásobníku. První hnojení provádíme nejdříve po 2 - 3 týdnech.
Do závěsných žardiniérií se doporučují například: převislá Pelargonium, Petunia, surfinie, Verbena atd.
Pokud je v zásobníku vody v období vysokých letních teplot udržována voda stále v maximální výši, a je zajištěn rostlině dostatek živin (nejlépe hnojením při každé zálivce), můžeme očekávat velký nárůstu a bohatost květů.