Pěstitelé budou muset elektronicky evidovat použití přípravků na ochranu rostlin

Pěstitelé či botanici budou mít nově povinnost vést elektronické záznamy o používání přípravků na ochranu rostlin. Vyplývá to z návrhu zákona o rostlinolékařské péči, který příští týden projedná vláda. Návrh předkládá ministerstvo zemědělství (MZe).

Prostřednictvím zákona se také zavedou do české legislativy některé evropské předpisy, například ohledně evidence používání přípravků nebo nakládání s osivem a sadbou ošetřenou přípravkem na ochranu rostlin.

Proti stávajícímu znění zákona evropská úprava udává povinnost vést záznamy v elektronické podobě pro všechny profesionální uživatele přípravků na ochranu rostlin. Informaci musí zemědělci a další profesionálové poskytnout Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ) nejpozději do 30 dnů ode dne použití přípravku na ochranu rostlin.

Záznamy v elektronické podobě musí nově nahrávat i zemědělští podnikatelé obhospodařující alespoň 200 hektarů půdy. "Cílem je získání dat za účelem provádění cíleného monitoringu zbytků přípravků v pitné vodě správci vodních zdrojů," napsal resort v předkládací zprávě.

Nová forma průpravy k získání kvalifikace

Návrh také rozšiřuje možnosti získání kvalifikace pro výkon odborných rostlinolékařských činností ve státní správě. Dosud bylo vykonávání profese podmíněné získáním speciálního vzdělání nebo profesní kvalifikací, což ale odrazovalo potenciální zájemce od nástupu na místa, která speciální vzdělání vyžadují. Zákon navrhuje další způsob způsob získání odborné způsobilosti rostlinolékařů, a to formou specializované odborné průpravy organizované ústředním ústavem. "Cílem úpravy je významně zefektivnit, zjednodušit a zlevnit způsob získávání odborné rostlinolékařské způsobilosti," uvedl úřad.

Zákon rovněž upravuje, jak by měly ministerstvo, ÚKZÚZ a další instituce řešit mimořádné události vyvolané působením škodlivých organismů, které ohrožují životní prostředí a vyžadují provedení záchranných a likvidačních prací. Zákon navrhuje zavést systémový přístup při řešení mimořádných událostí způsobených škodlivými organismy, který by fungoval podobně jako při likvidaci ohnisek nákaz zvířat podle veterinárního zákona a měl by navazovat na pohotovostní plány.

Čeští zemědělci podle dat MZe snížili od roku 2018 spotřebu přípravků na ochranu rostlin o více než desetinu. V roce 2023 jich spotřebovali téměř 10,5 milionu kilogramů, meziročně o zhruba 363.000 kilogramů méně a proti roku 2018 o 1,2 milionu kilogramů méně. Podle úřadu k poklesu přispělo šetrnější obhospodařování zemědělské půdy a celoevropský zákaz některých látek. Oborníci ale poukazují na to, že omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin snižuje jejich účinnost proti škůdcům.*

Zdroj: ČTK

Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down