V rámci kontribučních smluv Praha 6 získá skoro patnáct tisíc metrů čtverečních v břevnovském parku Smiřického, v místě známém jako Plivátko. Jedná se o pás zeleně mezi ulicemi Diskařská a Za Strahovem.
Získání těchto pozemků má hned dvě pozitiva: městské části se podařilo zajistit, že pozemky nezastaví soukromý investor a park zůstane přístupný veřejnosti. Zelená plocha pak dovolí rozšířit možnosti piknikového místa a parku jako místa pro komunitní setkávání, sloužícího nejenom obyvatelům Břevnova.
Třikrát větší hodnota
Pozemky městská část získala od společnosti Real 9, která bude v západní části mezi ulicemi Maratónská a Běžecká stavět bytové domy. Půjde o tři propojené domy o čtyřech nadzemních podlažích a jeden třípodlažní dům. Jejich realizace vylepší místo, které dnes nepůsobí utěšeným dojmem. Příprava stavebního projektu ukázala, že stavební záměry lze připravovat tak, aby nevyvolávaly protesty a negativní reakce místních. Studii od JRA Jaroušek Rochová architekti podpořila komise územního rozvoje. Investor se zavázal převést do majetku městské části celý prostor níže položeného parku o výměře bezmála patnáct tisíc metrů čtverečních v okolí známého břevnovského Plivátka. „Odhadní cena pozemků činí skoro třicet sedm milionů korun, což je třikrát více než částka, kterou požaduje metodika městské části pro takzvané kontribuce. Považujeme to za velký úspěch,“ říká místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Václav Kožený.
„Vítáme, že se stane park veřejným majetkem a radnice ho bude udržovat a dále zvelebovat. Doufáme, že developerská výstavba na pozemcích nad Maratónskou bude místu objemově úměrná, zachová maximum možné zeleně podél ulice Maratónská a její realizace nijak nesníží kvalitu života okolních obyvatel,“ říká za místní obyvatele Michal Chylík ze spolku Zelený Břevnov.
Proč Plivátko?
Místu začali místní říkat Plivátko podle dětského brouzdaliště, které zde fungovalo několik desetiletí. Bylo malé a s malou hloubkou vody, proto ten název. Své dětství zde strávilo několik generací obyvatel Břevnova, brouzdaliště přestalo sloužit ke koupání v polovině 80. let a od té doby k žádným úpravám nedošlo. Také proto, že se jeho velká část nacházela právě na soukromém pozemku. Co se ale v minulosti podařilo, je revitalizace té části parku, která již v majetku Prahy 6 byla. V roce 2020 zde díky úspěšnému projektu participativního rozpočtu Nápad pro šestku došlo k obnovení travnatých ploch, instalaci pítka, veřejného grilu a terénním a stavebním úpravám pro možnost posezení.
Zdroj: Praha 6