11.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pakliže nerosteme, odumíráme

Nároky na zaměstnance v zahradnickém oboru jsou v USA daleko vyšší než v Čechách. Krajinářství a péče o zeleň a stromy je zde odvětvím, o které rapidně roste zájem. Zástupce firmy The Groundskeeper přijel do Čech poskytnout příležitost zahraniční praxe pro studenty oboru zahradnictví.

Arboristu Ing. Petra Chylíka jsme potkali v prosinci loňského roku v prostorách Mělnické zahradnické školy, kde probíhalo závěrečné kolo výběru uchazečů o pracovní stáž ve firmě The Groundskeeper v Arizoně (USA). Firma se rozhodla pozvat na letní pracovní praxi osm studentů – budoucích profesionálů v oborech zahradnictví, sadovnictví, arboristika, péče a údržba zeleně a též dva studenty na 18–ti měsíční pracovní profesionální stáž. Účastníci programu mohou očekávat zdokonalení v angličtině, zvládnutí odborné terminologie ve svém oboru, praktické dovednosti a zkušenosti s prací přímo v terénu. Jedná se většinou o úkony spojené s údržbou a péčí o existující zeleň na komerčních pozemcích a realizace ozeleňovacích projektů.

Vzniká anglicko – český arboristický slovník
Petr Chylík vystudoval lesnickou fakultu v Brně a jako lesní inženýr nastoupil v roce 1989 do Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa – dříve Lesprojekt. Ponořil se do studia jazyka – 2 x týdně večerní kurzy v soukromé jazykové škole a každodenní několikahodinové konverzace s rodilými mluvčími. Koncem roku 1991 byl kontaktován s pracovní nabídkou ředitelem firmy The Groundskeeper. Díky americké byrokracii trvalo další čtyři roky, než mohl oficiálně odcestovat. Mezitím pracoval pro Akademii věd České republiky a jako provozní ředitel mezinárodní školy Townshend International School v Hluboké nad Vltavou. Absolvoval zkoušku u International Society of Arboriculture (ISA) a po náročném studiu získal jako první Čech mezinárodní oprávnění ISA Certified Arborist (certifikovaný arborista). Studium bylo náročné hlavně díky cizímu jazyku a terminologii. V současné době spolupracuje na odborném anglicko – českém arboristickém slovníku. Studentka mělnické zahradnické školy Marie Lejčková zaznamenala pro časopis Zahradnictví následující rozhovor:

Můžete popsat, případně i porovnat pracovní podmínky v Americe oproti České republice ?
Kdo je v Americe pracovitý a poctivý, tomu systém přeje. Kolegové a zákazníci to umí ocenit a takový jedinec si může vybudovat slušnou profesionální i společenskou pozici, s níž je vázán i slušný plat. Nesmí ale polevit v úsilí a zvláště pak ve výsledcích. To se pak lehce může ocitnout na dlažbě. Nároky jsou v práci v Americe na zaměstnance daleko vyšší než v Čechách a od každého se očekává minimálně 100% výkon každý den. Jako cizinec mám pocit, že musím dělat alespoň na 150%, abych se prosadil a udržel na špičce. Ale to bude zřejmě stejné kdekoliv ve světě. Tím nemyslím, že v Americe není možné pracovat v klidu a s pohodou. Ta je tu jakousi nadstavbou vydřené profesionální pozice, čemuž předchází úsilí, které není mnoho lidí ochotno investovat. Plat se v Americe odvíjí od stupně vzdělání, výše kvalifikace pro danou pozici a míry zkušeností.Větší váhu než vzdělání či studiem získaný titul zde má schopnost přinášet výsledky, tvořit profit, zajišťovat zdravý růst. Proto je v Americe spousta nedovzdělaných, leč schopných, úspěšných a relativně movitých jedinců, kteří využili fungujícího tržního systému a našli si tu svoji šťastnou parketu. Kdo má zájem pracovat a neustále se vzdělávat v kterémkoliv oboru, není pro něj problém práci sehnat. Jenom nesmí polevit. Pak už je důchod a i mnozí důchodci nedokážou polevit, jakoby měli strach, že když zpomalí, tak umřou. A ono je to asi pravda. Pakliže nerosteme, odumíráme.

Jaké postavení má zahradnictví na jihozápadě Ameriky?
Krajinářství a péče o zeleň a stromy má v Americe jako službu poskytující odvětví rapidně rostoucí trend a přispívá překvapujícím podílem do HDP USA. Jak soukromí vlastníci tak komerční zákazníci si najímají odborníky na údržbu a péči o zeleň. Schází jim totiž čas i vědomosti. Tento trend bude narůstat určitě i v Čechách. Proto je důležité být v předstihu a nenechat si ujet vlak s příležitostí dobrého uplatnění v tomto oboru. Navíc máme šanci trávit větší část pracovní doby venku na čistém vzduchu, spoluvytvářet harmonii a krásu. Není lepšího oboru, kde si můžeme uchovat mentální i fyzické zdraví.

Je arboristika v USA nějak provázaná s českým prostředím? Co organizace ISA?
V roce 1993 jsem se o specializaci v oboru péče o stromy dozvěděl od svého právníka, který mi poradil udělat zkoušku ISA na Certified Arborist. Pomohlo mi to získat pracovní povolení a profesionální vízum. V roce 1994 jsem přes obtížnost a náročnost anglické terminologie zkoušku úspěšně složil. Po revoluci se v tomto oboru v Čechách objevilo několik velmi schopných a pracovitých jedinců, kteří si cílevědomě šli za tím, aby se prosadili. Arboristický obor v Čechách pomohli etablovat odborníci jako např. Ing. Jaroslav Kolařík, Ph.D., kolega z lesnické fakulty v Brně a David Hora Dis. Oba tito špičkoví čeští odborníci táhnou, za mohutného přispívání české členské arboristické základny – jedné z nejaktivnějších neamerických ISA sekcí, českou arboristiku do širokého mezinárodního povědomí. Například šířící se sláva aplikace inventarizačního systému a posuzování stability stromů v Evropě a aktivní podíl českých arboristů na mezinárodním poli. David Hora je navíc ve výkonné radě ISA.Ta má základnu v Illinois, rozšiřuje správné arboristické praktiky ve světě a vůbec rozvíjí arboristiku jako mezinárodní obor. V posledních letech se ISA usmířila s evropskou arboristickou asociací a obě organizace míří jedním směrem, nekonkurují si a vzájemně uznávají odborníky s jejich kvalifikací získanou od obou institucí. Dalším počinem naší americko – české arboristické spolupráce je publikace anglicko – americko – českého odborného arboristického slovníku s arboristickými definicemi a nedávno dokončený slovník českých arboristických termínů. Tato publikace umožní podnítit další české odborníky ke studiu publikací v angličtině jakožto i absolvování ISA Certified Arborist testu. V současnosti je nabízen pouze v angličtině a španělštině. Posledním dokladem propojenosti české a americké arboristicko – krajinářské spolupráce je obnovená výměnná letní praxe českých budoucích odborníků z mělnické zahradnické školy a lednické university v naší organizaci The Groundskeeeper. Letos nastoupí na 14–ti měsíční odbornou stáž studentka lednické zahradnické fakulty Kateřina Nehybová, která se v divizi péče o stromy v naši organizaci bude zdokonalovat v oboru arboristika, aby se připravila na složení zkoušky ISA Certified Arborist.

Můžete pár slovy popsat firmu The Grounskeeper, pro kterou v Arizoně pracujete?
Firma The Groundskeeper se již od roku 1976 specializuje na péči a údržbu zeleně komerčních zákazníkù v metropolitních oblastech amerického Jihozápadu. Firma má pobočky v Tucsonu a Phoenixu v Arizoně, v Las Vegas v Nevadě a v Albuquerque v Novém Mexiku.

Jak jste u firmy The Groundskeeper začínal?
Po příjezdu do USA jsem rok a půl pracoval ve Phoenixu v kompostárně 10 hodin denně, kdy denní teploty dosahovaly 43 °C ve stínu. Vyráběl jsem kompost ze zeleného recyklovatelného odpadu – příjem, drcení, řádkování, zalévání a nakonec prosévání hotového kompostu za použití velkokapacitní drtičky, nakladače a systému sít. Byl to post pro jednoho vojáka, ale vytrval jsem. V roce 1996 za mnou přišel šéf s nabídkou a žádostí o pomoc vybudovat novou arboristickou divizi v Tucsonu. Přestěhoval jsem se a konečně se dočkal zúročení svého studijního úsilí. A od té doby se věnuji arboristickým konzultacím, prodeji zakázek v oboru péče o stromy a pokračuji každodenně ve studiu a získávaní nových poznatků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down