03.04.2021 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocné výsadby pro krajinný ráz i soběstačnost

Soběstačnost konzumního ovoce je v tuzemsku nízká. U jablek se pohybuje na úrovni padesáti procent, ale u jahod, broskví nebo hrušek je to jen kolem deseti až dvaceti procent. V současnosti mají čeští ovocnáři jen 13 344 ha ovocných výsadeb. Pro vládu České republiky by mělo být v rámci připravované reformy Společné zemědělské politiky ovocnářství prioritní, aby bylo možné ovocnářství v ČR udržet.

Výše zmíněné informace zazněly na historicky první on-line konferenci, kterou pro své členy i ostatní příznivce ovocnářství uspořádala Ovocnářská unie ČR namísto tradičních zimních seminářů. Konference byla natočena v TV Zemědělec a je určena i k pozdějšímu nahlédnutí na webových stránkách https://tvzemedelec.cz/ovocnarska-konference.

Praktické informace

Posluchači se dozvědí o možnostech ochrany sadu včetně biologické ochrany a zazní i doporučení v ochraně rostlin do nové sezóny. Podle Ing. Jany Kloutvorové z Ovocnářské unie ČR má pěstitel bohužel stále méně efektních nástrojů, jednak kvůli nedostatku kontaktních fungicidů, jednak se komplikuje antirezistentní strategie a střídání přípravků. Posluchači se také dozvědí o významu fosforu a vápníku ve výživě ovocných stromů. Ing. Petr Boleloucký z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) ve své přenášce vysvětluje, kdo a jak musí registrovat sady u ÚKZÚZ a jaká jsou další povinná hlášení pěstitelů ovoce. Aktuální informace o odborné způsobilosti k nakládání s přípravky na ochranu rostlin zazní z úst Ing. Jaroslavy Engelové z ÚKZÚZ. Ing. Michal Skalský spolu s Ing. Janou Ouředníčkovou, Ph.D., z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy s. r. o. (VŠÚO) připravili přednášku o ochraně ovocných sadů proti škůdcům s praktickými ukázkami a informacemi o monitoringu i dostupných přípravcích pro tuzemské ovocnáře. Ing. Luděk Laňar, Ph.D., se ve spolupráci s Ing. Klárou Scháňkovou z VŠÚO zabývají chemickými probírkami jádrovin a jejich zhodnocením. Pokus proběhl v roce 2020 poprvé a jak zjistili, i mírná probírka může mít značný ekonomický přínos. Například u jabloní odrůdy Gala dosahovaly plody vyšší velikostní třídy a zisk byl vyšší až o 150 tisíc Kč/ha.

Současná situace

Předseda Ovocnářské unie ČR (OUČR) Ing. Martin Ludvík v úvodu konference hovořil o současné situaci v ovocnářství. Podle něj bude rok 2021 pro tuzemské ovocnáře stále ještě komplikovaný důsledky pandemie covidu, týká se to například nedostatku brigádníků a zahraničních pracovníků pro práci v sadech včetně období sklizně. Ing. Ludvík pochválil pěstitele ovoce, kteří loňskou sezónu přes obtíže zvládli a dokázali úrodu sklidit. V roce 2020 to bylo zhruba 141 tisíc tun ovoce, což je mírný podprůměr uplynulých pěti let. Sklizeň peckového ovoce ovlivnila vlna dešťů. Loni výrazně propadla sklizeň u meruněk (–69 %) a historicky nejnižší byla sklizeň u třešní (–62 %), zničených červnovými dešti. Sklizeň jablek byla nižší zhruba o sedm procent, přesto ve skladech byl v polovině března ještě jablek dostatek. Vlivem dubnových mrazů byla poškozena kvalita plodů, více ovoce proto směřovalo na zpracování. Díky přibývající výsadbě švestek se jejich úroda v roce 2020 vyšplhala na 120 %. Kvůli loňskému chladnému průběhu počasí ale měly švestky nižší cukernatost a byly určeny především na zpracování. Celkově produkce ovoce v tuzemsku není podle Ing. Ludvíka stabilní a klesá, v posledních deseti letech ovocnáře trápí především jarní mrazy.

Za posledních 30 let zmizelo z české krajiny 42 % ploch ovocných sadů. Výsledkem je nižší produkce ovoce, zvyšování závislosti na dovozu a současně negativní dopad pro krajinný ráz, biodiverzitu atd. „Lze říci, že každý obyvatel České republiky přišel o jeden ovocný strom, protože zhruba deset milionů stromů u nás bylo v průběhu třiceti let zlikvidováno. Bohužel se během třiceti let neudělalo nic, aby se zabránilo ubývání ploch ovocných výsadeb,“ konstatoval smutnou pravdu Ing. Ludvík. Přitom podle strategického dokumentu schváleného českou vládou 2. 5. 2016 mělo být v tuzemsku v roce 2020 celkem 15 tisíc hektarů sadů a v roce 2025 dokonce 18 tisíc hektarů sadů. V současnosti ale mají ovocnáři jen 13 344 ha ovocných výsadeb.

Celý článek naleznete v časopisu pro profesionální zahradníky Zahradnictví č. 4/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down