Území Gruzie leží na rozhraní Evropy a Asie v oblasti západu Kavkazu. Západní hranici tvoří východní pobřeží Černého moře. To zásadním způsobem ovlivňuje podnebí nejvíce osídlených částí Gruzie spolu s vysokými horskými formacemi Velkého Kavkazu na severu a Malého Kavkazu na jihu.
Střední část země vyplňuje převážně rovinaté či mírně zvlněné území, přičemž v západní polovině se rozprostírají nížiny historické oblasti Kolchidy a z východní strany historické oblasti Kachetie, která patří již k úmoří Kaspického jezera.
Území dnešní Gruzie je jedním z historických center kultivace vinné révy, vinařství a domestikace ovocných plodin mírného pásma. Prostřednictvím Řeky založených kolonií v přímořské části Gruzie se v antickém období z této části světa importovaly do jižní Evropy četné ovocné druhy a kultivary, které byly postupně šířeny i do severnějších a západních částí Evropy. Obdobně tomu bylo i v pozdějších dobách v epoše ruského impéria do jeho oblasti. Naopak v době carského Ruska od 19. století nastalo období masivní introdukce subtropických ovocných plodin z celého světa do tohoto teritoria.
Text
Ing. Jiří Kaplan
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2017