Abcházie je malá země přiléhající k východnímu pobřeží Černého moře. Od pobřeží se k východu zvedají hory Kavkazu. Zvláštností země je, že nejvyšší bod, který se nachází na hranici se sousedním Ruskem. Dombai-Ulgen vysoký 4046 m n. m. je od hladiny moře vzdálen vzdušnou čarou necelých 60 km. Poloha země a její horopis předurčují přírodní a klimatické poměry Abcházie. Vzhledem k těmto skutečnostem lze zemi rozdělit do dvou rozličných oblastí.
Pobřežní nížina
Pobřežní nížina spolu s nevelkými údolími krátkých, prudkých, vodou dobře zásobených řek, se nachází v západní části země. Nížina je charakteristická úrodnými humózními půdami. Díky chráněnosti území od severu a východu vysokými horami zde téměř neklesá teplota v zimě pod bod mrazu. Zřídka kdy se objeví nedlouho trvající silnější mrazy a obecně se obejdou bez studených větrů. Zimy jsou deštivé s teplotami okolo 4–6 ˚C. Srážkové úhrny vzhledem k návětrné poloze od moře jsou celoročně poměrně vysoké a jsou v rozpětí od 1100 do 1500 mm. Léta nejsou extrémně teplá. Průměrná teplota je 23 ˚C . Přirozeným půdním vegetačním typem v této oblasti jsou listnaté, jehličnaté i smíšené vlhké subtropické lesy.
Horské oblasti
Druhou oblastí země jsou hory Kavkazu a zalesněné horské svahy, které jsou přerušovány jen úzkými údolími řek. Svahovitost a převýšení je značné. Se stoupající nadmořskou výškou stoupá i množství srážek. V předhůří je to do 1800 mm ročního průměru, v horách do 3500 mm za rok. Srážky jsou zde i dílem sněhové a sněhová pokrývka čítá mocnosti někdy i několika metrů s následnou tvorbou lavin. Obecně je pro pěstování ovoce využitelná oblast do výšky zhruba 2000 m n. m., kde jsou mrazivé zimy, ale též poměrně dlouhé a teplé letní období s charakterem podnebí vlhkého mírného pásma.
Ovocnářství a vinohradnictví
Abcházie se nachází v části světa, která byla důvěrně známa již starověkému Řecku. Na evropské poměry zde panují ojedinělé klimatické podmínky. Kultivace území je v řádu tisíců let a stejně tak dlouze sahá zdejší historie pěstování ovoce a vinařství. V dnešní době zde panuje poněkud nestabilní situace. Abcházie se jednostranně vyhlásila nezávislou zemí kontrolující dnes své území na Gruzii po krvavé válce v letech 1992–93. Zemi opustilo více než 60 % populace s převážně gruzínskou národností. Dnes zemi jako nezávislou uznávají čtyři členské země OSN. Výše uvedená fakta se plně odrážejí i na stavu ekonomiky, zemědělství i ovocnářství a vinařství Abcházie. Pěstování ovoce a révy má v rámci rostlinné produkce spolu s pěstováním květin, zeleniny a kukuřice největší význam. Souvisejícím oborem, který je zde velice rozšířený je včelařství. V dobách někdejšího SSSR se v Abcházii produkovalo v kolektivních formách vlastnictví velké množství vín a ovoce a to především teplomilného. Dnes je výroba o mnoho nižší a nejvíce ovoce a vín produkují drobné rodinné podniky. V zemi se pěstuje široké spektrum ovocných druhů a některé ovocné druhy jsou i předmětem sběru z přirozených lesních porostů.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 2/2011.
Text Bc. Jiří Kaplan, foto zdroj Wikipedia Commons