Vstup České republiky do Evropské unie by neměl negativně postihnout české ovocnáře. "Český trh s ovocem v současné době není nijak chráněn a je otevřen pro dovoz všech komodit. Naopak pro české ovoce by měla padnout různá cla, která omezují náš export," řekl minulý týden tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Protesty zemědělců za vyjednání rovných podmínek po vstupu do EU však ovocnáři podporují. "Ovocnářství je součástí celého zemědělského sektoru a drtivá většina členů Ovocnářské unie se vedle pěstování ovoce zabývá klasickou zemědělskou výrobou," řekl Ludvík.
Ovocnářská unie doufá, že po vstupu do EU by se měla otevřít možnost vývozu jablek, který je nyní ze strany unie omezen takzvanými minimálními vstupními cenami. Současně by měly padnout celní kvóty například pro višně, třešně a rybízy. Ludvík podotkl, že česká produkce jablek je relativně malá a je otázkou, zda by ČR byla schopná ve větší míře jablka na trhy EU dodávat. Podpora ovocnářství je v EU podle Ludvíka nesrovnatelně menší než podpora klasické zemědělské produkce. I tak ovocnáři čekají, že po přičlenění k unii získají srovnatelné podmínky při intervencích státu na trhu při nadúrodě ovoce. "V ČR se zatím intervencemi řeší hlavně mléko a maso a na ovocnáře se nedostává," řekl Ludvík.
Ovocnáři také čekají, že prostřednictvím odbytových organizací dosáhnou na peníze ze strukturálních fondů unie například na výstavby nových skladů, obaly a na dotace na vývoz do třetích zemí. Naopak se zřejmě budou muset rozloučit s nynějšími státními dotacemi na obnovu sadů.