Rod Rubus zahrnuje opadavé či neopadavé keře a byliny, převážně trnité. Asi 400 druhů se vyskytuje zejména na severní polokouli, ale také v Africe, Austrálii, Novém Zélandu a Pacifiku. U nás je tento rod domácí a české názvosloví je označuje jako ostružiník (jeden druh je označován jako maliník).
Ze sadovnického hlediska jsou zajímavé spíše cizokrajné (mimoevropské) ostružiníky. Zejména asijské a americké druhy vykazují řadu estetických a růstových vlastností, kterými mohou obohatit sadovnickou kompozici.
Vzhledem k bujnému plazivému či popínavému růstu a možnosti zplanění, zvláště některých druhů, je při výsadbě potřeba zvolit vhodné stanoviště.
Všechny zde uvedené druhy a kultivary jsou vysázeny v Dendrologické zahradě v Průhonicích.
Rubus cockburnianus
Velmi pěkný druh ostružiníku pocházející z Číny s ojíněnými větvemi, které vynikají zejména v bezlistém stavu. Ojínění je intenzivnější ve spodních částech výhonů. Ohnuté pruty dorůstají délky až 3 m. Kvete v červnu narůžovělými květy. Má raději teplejší slunné polohy, ale obecně naše klimatické podmínky snáší dobře. Prospívá v humózních a vlhčích půdách. Velmi pěkně vyniká na tmavém pozadí, u zídek nebo vodních ploch. Jako i jiné ostružiníky potřebuje dostatek prostoru, aby zbytečně nevrůstal do ostatních rostlin v kompozici. Dekorativní je také jeho žlutolistý kultivar ´Golden Wale´.
Rubus henryi
Tento druh vytváří výhony dlouhé až 6 m a je třeba ho vyvazovat k opoře. Výhony jsou ojíněné s troj až pětičetnými lesklými a trnitými listy, které jsou neopadavé (připomínají bambus). Kvete v červnu narůžovělými květy a jeho domovinou je Čína. Vyžaduje chráněné, polostinné stanoviště a zimní přikrývku.
Rubus hybr. ´Dorman´s Red´
Nízký, bujně rostoucí kultivar ostružiníku, vhodný jako půdopokryvná dřevina. Dekorativní jsou zejména červenooranžové plody. Na půdu není náročný a snáší velmi dobře přímý úpal.
Rubus illecebrosus
Ostružiník pocházející z Japonska, pěstovaný především pro své velké dekorativní červené plody, které jsou velice chutné. Plody dosahují až 3 cm. Květy jsou čistě bílé, velké, rovněž dekorativní. Není příliš vysoký (asi 0,5 m) a hodí se jako půdopokryvný druh. Velmi dobře prosperuje v polostínu, proto se hodí i jako podsadba pod stromy. Na půdu není nijak zvlášť náročný. V dobrých podmínkách má tendenci se rozrůstat a je třeba jeho růst omezovat. Ve vyšších polohách může vymrzat.
Rubus laciniatus
Poměrně bujně rostoucí druh ostružiníku (někdy uváděný jako R. fruticosus laciniatus), je neznámého původu a v kultuře je pěstován od 18. století. Jak už jeho latinský název napovídá, má laločnaté dekorativní listy, které dřevinu zdobí i přes zimu. Květy jsou narůžovělé, přibližně 2 cm velké. Plody jsou černé a chutné. Na půdu a stanoviště není nijak náročný. Druh má (dle pozorování v Dendrologické zahradě) tendenci se nekontrolovatelně šířit a je třeba výsadbu tomu přizpůsobit (omezení rostlin v růstu, pletí semenáčů).
Rubus odoratus
Druh pocházející ze Severní Ameriky, který dorůstá výšky 1 – 2 m. Je opět, jako většina ostružiníků, výběžkatý, trnitý a s velkými dlanitými (3 – 5 laločnatými) listy, které jsou opadavé. Má dekorativní, purpurové, vonné květy. Plody jsou červené. V sadovnické kompozici působí robustně a vzhledem k tomu, že vyžaduje polostín, je velmi pěkný pod vzrostlými stromy.
Rubus phoenicolasius
Ostružiník, který pochází z Japonska a Koreje. Dorůstá velikosti asi 3 m a jeho výhony jsou velmi hustě posety jemnými trny. Kvete v červnu a červenci narůžovělými květy. U tohoto druhu jsou velmi pěkné plody, které jsou korálkově oranžovočervené. V nárocích na stanoviště není nijak vyhraněný, roste jak v polostínu, tak na výsluní. Lze ho použít k zídkám, nebo k vodním plochám.
Rubus thibetanus ´Fern Spracy´
Tento opadavý ostružiník má původ v západní Číně a dorůstá výšky kolem 1,8 m. Je zajímavý především pro svoje bíle ojíněné výhony, které jsou opatřené četnými drobnými trny. Listy jsou jemné, zpeřené. Kvete v červnu 1,5 cm velkými purpurovými květy. Prospívá v humózních vlhčích půdách, proto ho lze použít k vodním plochám (zde i lépe vyniknou jeho bílé výhony). Je vhodný do výsadeb jak v polostínu, tak na přímém slunci
Rubus tricolor
Půdopokryvný opadavý ostružiník pocházející z Číny. Je zajímavý svými 6 – 10 cm velkými lesklými listy, které jsou po obvodu pilovité, mělce laločnaté. Výhony jsou jemně a hustě trnité. Kvete v červenci a srpnu bílými asi 2,5 cm velkými věty. Má rád polostín a lze ho použít jako podrost do stinných partií.
Rubus ulmifolius ´Variegatus´
Kultivar evropského a velmi rozšířeného druhu ostružiníku, který je zajímavý především svými po obvodu bíle panašovanými listy. Výhony jsou vzrůstné a mohou dosahovat až 3 m. Na stanoviště není nijak zvlášť náročný, snáší přímý úpal.
Další druhům a kultivarům ostružiníků pěstovaných v Dendrologické zahradě v Průhonicích, včetně jejich pěstebních nároků, se budeme věnovat v jednom z následujících čísel.
Rubus odoratus mám na zahradě a trnitý není.
Nevíte někdo, kde bych pořídil Rubus henryi ?