12.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orientováno na školkaře

V Nizozemsku, jako centru školkařské produkce v Evropě, narazíme na dvě velká specializovaná školkařská centra. Prvním z nich je Boskoop v západní části země, druhým neméně významným Zundert nedaleko belgických hranic. Obě se vyznačují velkým počtem školkařských podniků na jednotku plochy a v obě hostí významný školkařský veletrh.

První z nich, Plantarium probíhá během srpna v Booskopu a prezentuje především školkařské podniky a novinky v sortimentu. Na přelomu září a října se koná v oblasti Zundert veletrh názvem GrootGroenPlus. Vedle prezentací školkařů a novinek zaujme nejednoho návštěvníka i bohatá přehlídka techniky pro školky a školkaře.

Na sázení i dobývání
V průběhu tří dnů veletrhu se zde představilo na 170 školkařských podniků, dalších 50 nabídlo přehlídku specializované mechanizace a 50 podniků zajišťujících pěstitelskou podporu. Prezentaci firem shlédlo bezmála 6,5 tisíce profesionálních návštěvníků, přičemž ¼ z nich přijela ze zahraničí. Profesionalitě veletrhu prospělo i jeho umístění v prostorách velké školkařské firmy Boot & Co.
V poslední době stal velmi častým tématem pojem udržitelnosti při pěstování i distribuci. Jako na podobných akcí i na tomto veletrhu zaujal své místo v mnoha přednáškách, workshopech a představovaných novinkách.
Velký zájem návštěvníků vzbudily prezentace specializované školkařské techniky. Ty byly původně samostatnou přehlídkou, letos se však staly součástí veletrhu GrootGroenPlus. Za pozornost stály sázecí stroje tažené traktorem pro jednoho až čtyři pracovníky. V závislosti na velikosti dvou flexibilních kotoučů, mezi které se výpěstek vkládá, můžeme sázet rostliny ve velikosti od deseti do 70 centimetrů, a to prostokořené či s baly po kontejnerech do velikosti 9. Vzdálenost mezi rostlinami ovlivňuje vedle rychlosti pojezdu i množství značek na kotouči, jež upozorňují obsluhu na vložení jednotlivých rostlin. Otočením kotouče se rostlina vsune do předem připravené rýhy a je přitlačena posunující se lyžinou. Minimální vzdálenost řádků musí dosahovat 55 cm (speciální úprava dovoluje i vzdálenost 30 centimetrů) a jednotlivé rostliny v řádku mohou být v minimálně v odstupu pěti centimetrů. V závislosti na druhu rostlin a podmínkách prostředí zasadí stroj 1500 až 2500 rostlin za hodinu. Vedle sázecích strojů zde nizozemská společnost Basrijs představila vyorávací stroje i mechanizaci na hnojení rostlin a péči o půdu.
Na školkařskou mechanizaci se specializuje i nizozemská společnost Damcon. Nabízí stroje pro pracovní operace od sázení přes péči k dobývání. Samojízdná vyvětvovací plošina se na veletrhu GrootGroenPlus uplatnila i jako improvizované podium pro komentátora jednotlivých firemních prezentací.
Zajímavou novinku představila nizozemská společnost CSB Mechanisatie. Pro kultivaci ploch mezi jednotlivými dřevinami v řádku představili adaptaci na malotraktor vybavený nožem, který projíždí pod půdním povrchem a rozrušuje půdu. Sklopení nože před dřevinou a jeho zpětné vyklopení za ní zajišťují infračervená čidla či nastavený časovač. Maximální pracovní rychlost dosahuje šesti km/h.
Nizozemská společnost Agricult, B. V., se specializuje na postřikovače a rosiče a zaměřuje se především na snížení množství postřikové kapaliny. Nabízí i netradiční válec obalený textilií, která se napouští herbicidem a přejíždí přímo přes likvidovaný porost. Nejlépe jej využijeme při likvidaci plevelů na zpevněných plochách, kde se úspora nejvíce projeví.

Pro každého něco
Kdo by byl zahlcen množstvím informací o specializované technice mohl se přesunout do vnitřní části veletrhu. Zde nechyběly vedle prezentací školkařských podniků s přehlídkou klasických výpěstků i speciality. Hned u hlavního vchodu byly shromážděny novinky v sortimentu oceněné v rámci veletrhu. Kompaktním vzrůstem a malými listy se může pochlubit Ginkgo biloba ´Chris´ Dwarf´. Dosahuje výšky nízkého keře a hodí se tedy i pro malé zahrady. V horských polohách oceníme Pinus strobus ´Stowe Pillar´, úzkou, kompaktní a vzpřímenou borovici s modrozelenými jehlicemi.
I mezi tradičními prezentacemi školkařů jsme narazili na novinky a speciality. Školka Lodders nabízí pro zahradní centra i konečné odběratele balení dřevin pro živé ploty po deseti kusech. Kontejnery o objemu tři až 7,5 litru jsou vybaveny štítky s potřebnými informacemi k sadbě a následné péči. Díky tomuto balení ušetříme plochu při transportu i samotném prodeji.
Vzrostlé živé ploty nabízí nizozemská společnost Quick Hedge, B.V. Jedná se vždy o čtyři rostliny v kontejneru o rozměrech 100krát 40 centimetrů a výšce dvou metrů. Kontejner je standardně vybaven hadicí na připojení kapkové závlahy. Při hmotnosti 100 až 150 kg na jeden plot je nezbytný transport na paletách 100 x 120 centimetrů. Kontejner je vyroben z lepenky, která v průběhu transportu udržuje soudržnost kořenového systému a zabraňuje vyschnutí. Ta se za jeden až tři měsíce v půdě rozloží. V průběhu pěstování ve školce jsou rostliny pravidelně seřezávány jak v koruně, tak je podřezem podporován růst kořenů. Nože v půdě jsou naváděny technologií GPS, aby se maximálně předešlo neadekvátnímu poškození kořenů. Při umístění do kontejneru se uplatní i na terasách či balkonech.
O tom, že se letošní veletrh zaměřil na téma udržitelnosti svědčí i produkt společnosti Engrow. Ta přinesla na trh 100% přírodní a odbouratelný kontejner Cocopot® z kokosových vláken a přírodního latexu ve velikostech od průměru 7,5 centimetru po 50 litrů. Díky prodyšnosti přírodního materiálu se nesetkáváme s problematikou otáčení kořenů a výrobce naopak vychvaluje výborné prokořenění balu. V kontejnerovně jej využijeme po dva roky, před zasazením do půdy jej nemusíme odstraňovat, kořeny prorostou. Odpadá tak problematika opětovného využití kontejnerů či jejich likvidace, zároveň ušetříme i čas. V Německu byl výrobek oceněn značkou Der blaue Engel, potvrzující jeho plnou ekologičnost.

Poznatky z výzkumu
Aby vyřešili problematiku zamoření půdy ochrannými prostředky a hnojivy, zaměřili se výzkumníci z organizace PPO (Applied Plant Research) na izolované pěstování výpěstků. Jedná se o kovovou konstrukci o délce 50 metrů, do které je zasunuta pevná děrovaná fólie. Pod fólií je odtokový kanálek, který slouží ke sběru zálivkové vody. Výhodou systému je vyšší počet jedinců na jednotku plochy a možnost provádění pěstebních zásahů bez ohledu na počasí. Díky intenzivní agrotechnice rostliny rychleji rostou a jsou lépe prokořeněny. Při sklizni se fólie jednoduše vysune a výpěstky vyndají. V podmínkách Nizozemska v problému přezimování nevidí problém, otázkou je, zda by se podobný systém uplatnil i v našich tvrdších zimách.

I mimo výstaviště
Pro novináře se součástí programu stala i prohlídka školek vybraných vystavovatelů. Prodejem vzrostlých dřevin se zabývá společnost belgická společnost Solitair, N. V. Plocha 80 hektarů nabízí dřeviny všech velikostí, druhů a odrůd a během roku o ni pečuje 18 až 20 zaměstnanců. Mezi zákazníky společnosti patří především realizační firmy a zahradní architekti.
Základní nabídka se dělí na rostliny speciálně upravované a přírodní. Prvně jmenovaným se věnují od mladých rostlin, zakoupených od jiných školek a vytváří z nich koule, ovály, trojúhelníky i jiné tvary. Řez mají na starosti dva zaměstnanci školky – probíhá minimálně dvakrát ročně a jeho maximální kvalitu zaručuje ruční řez motorovou pilou. K zajištění kvalitní kořenové soustavy jsou kořeny každé tři roky podříznuty. Druhá část sortimentu zahrnuje rostliny přírodní. Zde se jedná o přirozeně tvarované exempláře rostlin. Ty pochází ze soukromých zahrad či veřejných parků, kde se plánuje likvidace. Příprava na přesun může zabrat až jeden rok a cena jednoho exempláře se tak může vyšplhat až k 50 tisíci eur. Každá rostlina je naprostý originál.
Další z navštívených školek byla Special Plant, B.V., v Zundertu. Zaměřuje se na produkci Gaultheria procumbens, Skimmia reevesiana a Hebe sp., tzv. Catch Eye Plants – rostlin, které doslova chytí za oči. Okolo 95 % produkce směřuje mimo Nizozemsko. Ročně vyprodukují více než 1 milion jedinců Gaultheria. K dodání tzv. přidané hodnoty je možné rostliny distribuovat v ozdobných obalech či košících.
Zajímavý systém pěstování lesní sadby a dřevin pro živé ploty praktikují ve společnosti Roelands. Setí osiva probíhá do pěti řádků blízko sebe. Po roce se rostliny ve 2. a 4. řádku vyzvednou a podle kvality prodají či kontejnerují pro dopěstování. Samozřejmostí je podřezávání rostlin pro zmohutnění kořenové soustavy rostlin.
Využití compost tea si nemohou vynachválit ve školce Verpaalen-Herijgers. V průběhu vegetační sezóny postřik tímto roztokem posiluje rostliny a slouží zároveň jako hnojivo. Snižuje se tak spotřeba klasických chemikálií na ochranu a použití anorganických hnojiv o polovinu. Roztok se vyrábí z pěti komponentů, které se smíchají v sudu a 15 hodin vaří. Na jeden hektar je potřeba 50 litrů každých deset až 14 dnů. Z jednoho balení se vyrobí 200 litrů roztoku a jeho cena se pohybuje kolem 50 eur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down