01.09.2008 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Orientováno na růže

O jediném víkendu v roce, letos ve dnech 14. a 15. června, měli milovníci růží možnost shlédnout soutěžní rozárium. V Hradci Králové-Kuklenách jsou k vidění kultivary růží od předních evropských šlechtitelů. Návštěva rozária představí královnu květin v její mnohotvárnosti a ukáže její neskutečné množství vůní a barevných variací.

Růže měla u nás své místo odnepaměti. Již od pravěku ji lidé obdivovali a využívali především pro léčivé účely. Odhaduje se, že dnešní počet vyšlechtěných růží přesahuje 30 000 kultivarů, samozřejmě s tím, že opravdu pěstovaných a v kulturách uchovaných druhů je dnes několikanásobně méně.

Hradecké rozárium

Hradecké rozárium je jediné soutěžní rozárium nejen v České republice, ale také ve střední a východní Evropě. Bylo založeno v roce 1972 a jeho duchovním otcem byl hradecký pěstitel růží Jaroslav Havlů. První mezinárodní soutěž se tu konala již v roce 1975. Dnes mezi šlechtiteli růží stejně uznávané jako soutěžní rozária v Paříži, Lyonu, Baden Badenu, Vídni nebo v Ženevě.
Na pozemku trojúhelníkovitého půdorysu o velikosti 25 arů jsou všechny prvky nutné pro provoz i reprezentaci rozária – najdeme tu soutěžní záhony, travnaté plochy, lavičky či odpočinkový kout s pergolou a pomocné plochy. Rozárium spravuje hradecký odbor Rosa klubu ČR, specializované organizace ČZS, ve spolupráci s Magistrátem města Hradce Králové a jeho organizací Technických služeb. Plochu má na starosti jediný zahradník, Václav Desenský. O výsadby pečuje klasickým způsobem – poskytuje jim zálivku, kultivaci pozemku, hnojení či postřik proti živočišným škůdcům. Neprovádí však postřik proti houbovým chorobám, aby se projevily případné negativní vlastnosti růží.

Hodnocené kategorie

Hlavním smyslem a účelem existence soutěžních rozárií je hodnocení kvality a ověření vlastností u novošlechtěných růží. Kultivary do soutěže přihlašují a zasílají sami šlechtitelé, převážně ze zahraničí. Pravidelnými účastníky jsou šlechtitelé z Německa, Francie, Belgie a Dánska.
Královny květin soutěží ve čtyřech základních skupinách. V první skupině jsou velkokvěté záhonové růže (čajové hybridy a velkokvěté floribundy). Druhá skupina zahrnuje mnohokvěté záhonové růže, třetí skupinu tvoří sadové, miniaturní a pnoucí růže. Čtvrtou skupinu tvoří pokryvné růže, které mají specifické krycí schopnosti.

Vlastní průběh hodnocení

Jednotlivé kultivary se sledují delší dobu od jejich vysazení, u většiny kategorií jsou to tři roky. V rámci rozária působí stálá odborná komise, jejíž členové růže pravidelně sledují a čtyřikrát v roce hodnotí. „Pro zajištění naprosté objektivity se přísně dbá na zachování anonymity hodnocených růží – žádný z hodnotitelů nezná šlechtitele ani název kultivaru“, upřesnil RNDr. Václav Koula, člen Rosa klubu. Hodnocení je založeno na systematickém oceňování růží podle celé řady předem stanovených kritérií. Hodnotí se zejména olistění, samočištění, mrazuvzdornost, odolnost proti houbovým chorobám, dále poupě a květ. Metody bodování byly upraveny ve spolupráci se zahradníky a botaniky podle standardů Světové federace růžařských společností. Každoročně je hodnoceno okolo stovky růží.

Zlatá růže města Hradec Králové

Nehodnotí se pouze estetické parametry, jako jsou barva či vůně, ale v poslední době se velká pozornost věnuje olistění a odolnosti růží proti houbovým chorobám. Růže, které je uděleno nejvíce bodů, získává titul Zlatá růže města Hradce Králové. Letošní šampiónkou se stala ´Roter Korsar´ ze skupiny sadových růží. Vyhlašují se i nejlepší růže v jednotlivých soutěžních kategoriích růží – velkokvětých, mnohokvětých, pnoucích, pokryvných, miniaturních a sadových.
Zcela nezávisle pak probíhají soutěže o nejvoňavější růži, kterou hodnotí a vyhlašuje dámská komise, a soutěž o nejkrásnější velkokvětou růži, kterou vyhlašují studentky hradecké floristické školy.
Výsledek hodnocení je sdělován jednotlivým šlechtitelům zaslaných výpěstků a českým školkařům, kteří tak získají erudované informace o kvalitě výpěstku. Podle MuDr. Stanislava Konštackého, CSc., místopředsedy Rosa klubu, jsou výsledky z hradeckého rozária po porovnání s výstupy z jiných evropských soutěžních rozárií velmi podobné.

Další přehlídky výsadeb

Soutěžní Rozárium můžete navštívit pouze po telefonické domluvě, ale růži si odsud domů neodnesete. Je to přírodní výstavní síň, nikoliv prodejna.
Vedle hradeckého rozária je v České republice možnost najít i další plochy věnované růžím. Navštívit lze pietní sad v Lidicích či kolekci růží v Průhonicích. V olomouckém rozáriu pořádá Rosa klub s velkým úspěchem každý druhý rok výstavu Vyznání růžím – a to již od roku 1970.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down