Z důvodu poruchy chladírenského boxu při skladování vzorků jsme nemohli v loňském roce uskutečnit tradiční pozdně jarní ochutnávku perspektivních odrůd a novošlechtění jablek. Po dvouleté přestávce se opět v Holovousích sešlo 25 převážně zkušených degustátorů, aby posoudilo kvalitu vzorků, které se nám zde z loňské sklizně i přes náročnější podmínky podařilo uchovat až do konce května. Hodnocení se konalo ve čtvrtek 31. května.
Do hodnocení jsme vybrali 38 odrůd a novošlechtění, jež se nám předběžně jevily, byť již se značně omezeného počtu vzorků, jako nejlepší. Další dva vzorky byly skladovány v podmínkách ULO (nízkokyslíkatá atmosféra) a zařadili jsme je do tohoto hodnocení s cílem posoudit efekt tohoto moderního způsobu skladování na kvalitu plodů. Jeden vzorek byl skladován v běžném sklepě. Do ochutnávky jej dodal pan Grošek z Pařezovic, který se zabývá hodnocením a propagací novošlechtění jablek zemřelého šlechtitele pana Červeného.
Většina vzorků pocházela ze staničních pokusů VŠÚO neošetřovaných fungicidy proti chorobám. Vzorky standardních odrůd byly sklizeny ve výsadbách genofondů, kde byly vypěstovány na podnoži M 9 a ošetřovány na úrovni běžné pěstitelské technologie. Všechny vzorky kromě výše uvedených výjimek byly skladovány v univerzálních chladících boxech při průměrné teplotě +2 oC.
Vzorky jablek byly ochutnávány anonymně v náhodném pořadí. Stejně jako v předcházejících hodnoceních byly u segmentů přibližně velikosti 1/10 plodů organolepticky individuálně posuzovány tyto znaky: vůně, charakter slupky, konzistence a šťavnatost dužniny, charakter (sladkost - kyselost) a celkový dojem chuti. Kromě toho byl u vystavených plodů bonitován jejich celkový vzhled. Každý z těchto znaků byl bodován podle devítibodových stupnic, kde hodnota 9 vyjadřuje vždy nejlepší (ideální) úroveň. Výjimkou při této klasifikaci je charakter chuti, kde hodnota 9 označuje plody nejsladší a naopak hodnota 1 nejkyselejší.
Výsledné hodnoty znaků pro jednotlivé odrůdy a novošlechtění byly získány zprůměrováním bonitačních hodnot jednotlivých posuzovatelů, kteří ze statistického hlediska byli považováni za opakování. Výsledná bodová hodnota pro každou odrůdu byla získána součtem bodového hodnocení vůně, charakteru slupky, konzistence a šťavnatosti dužniny, vzhledu plodů a dvojnásobku počtu bodů udělených podle celkového dojmu chuti. Charakter chuti je uváděn jen jako doplňující ukazatel kvality plodů a nebyl do výsledných bodových součtů zahrnut. Celkové bodové hodnoty udělené posuzovateli jednotlivým odrůdám byly rovněž vyhodnoceny statisticky analýzou rozptylu jednoduchého třídění a statistická významnost rozdílů mezi jednotlivými odrůdami byla vymezena Duncanovým testem.
Sumární výsledky hodnocení jsou uvedeny v tabulce. Jednotlivé odrůdy a novošlechtění jsme seřadili v celkovém pořadí sestupně podle výsledné bodové hodnoty. Ve 3. sloupci tabulky je uvedena statistická významnost rozdílů mezi jednotlivými odrůdami v těchto bodových hodnotách. V dalších sloupcích jsou uvedeny pro jednotlivé odrůdy průměrné bodové hodnoty ostatních posuzovaných znaků a pořadí, která jim ve vztahu k ostatním odrůdám odpovídá.
V celkovém pořadí se tentokrát nejlépe umístilo novošlechtění HL 704 A, které vzniklo v Holovousích křížením odrůd ’Megumi’ a ’Melrose’. Tento hybrid se již dvakrát velmi dobře umístnil na předchozích degustacích (naposledy v r. 1997, kdy byl vyhodnocen celkově na 3. místě). Později nebyl do dalších ochutnávek zařazován, protože jeho vzorky až do loňského roku mohly být odebírány pouze z matečného stromu a tento strom byl v letech 1998 a 1999 použit pro další křížení. V loňském roce jsme vzorek již odebrali z nového provozního pokusu. Plody byly větší velikosti a vyznačovaly se velmi pěkným vzhledem a také svou chutí i konzistencí patřily mezi nejlepší. Toto novošlechtění je tolerantní ke strupovitosti (není to však rezistent) a rovněž padlím trpí jen málo.
Na druhém místě bylo z celkového pohledu vyhodnoceno novošlechtění HL 1834. Bylo získáno křížením polské odrůdy ’Fantazie’ s hybridem HL 135 (’Lord Lambourne’ x ’Spartan’). Tato nová selekce byla velmi dobře hodnocena již na degustaci, která se konala v letošním roce 4. ledna v Hořicích. Tam se umístila celkově na 6. místě a při posuzování chuti dokonce na místě třetím. V předchozích letech nebyla do veřejných ochutnávek ještě zařazována. Řada hybridů této rodičovské kombinace se vyznačuje velmi dobrou chutí, avšak novošlechtění HL 1834 má navíc velmi dobrou skladovatelnost plodů. Je rovněž tolerantní vůči chorobám včetně skládkových.
Z vybraných kultivarů odvozených od odrůdy ’Rubín’ se při této ochutnávce nejlépe umístila ’Gold Bohemia’. Ze všech hodnocených odrůd měla nejlepší chuť a konzistenci, přestože se jednalo o poslední plody, které v chladírně do tohoto termínu vydržely. Pokud jde o vzhled plodů byla klasifikována již jen s průměrným bodovým ziskem. Mělo to zřejmě souvislost s patrným vadnutím slupky a s přechodem celožluté základní barvy slupky do méně atraktivního odstínu. Domníváme se, že z daných podmínek by mělo být ukončeno skladování této odrůdy přibližně v období březen duben.
Další v celkovém pořadí byly téměř shodně klasifikovány kultivary ’King Jonagold’ a ’Jonagold’. Červenoplodý mutant měl ze všech vzorků nejlepší vzhled plodů, zatímco původní odrůda byla nejlepší ve vůni a měla také lepší konzistenci. Podobně jako v r. 1999 se znovu potvrdila vysoká konzumní kvalita této odrůdy. Na rozdíl od většiny ostatních odrůd neměl mimořádně teplý loňský rok negativní vliv na zhoršení uchovatelnosti těchto obou kultivarů. Také to potvrzuje naše dosavadní zkušenosti, že odrůda ’Jonagold’ je vhodná především do teplejších podmínek.
Rozdíly v celkovém bodovém zisku mezi oběma zástupci odrůdy ’Jonagold’ a dalšími pěti odrůdami klasifikovanými v dalším pořadí byly tentokrát zcela minimální. ’Angold’ vynikal šťavnatostí plodů a jejich celkovým dojmem čerstvosti. Červenoplodý mutant odrůdy ’Rubín’ z Holovous měl naproti tomu vynikající vůni, konzistenci i vzhled. Měl však příliš jemnou slupku. Odrůda ’Topaz’, jež je zároveň v této degustaci nejvýše hodnocenou rezistentní odrůdou, byla shodně s odrůdou ’Gold Bohemia’4 vyhodnocena jako nejlepší v celkové chuti plodů. Odrůdy ’Supermelred’ a ’Sir Prize’ měly vysokou vnitřní kvalitu plodů, avšak bohužel spíše jen podprůměrný vzhled. Navíc se obě tyto odrůdy velmi dobře skladovaly s minimálními ztrátami, což neplatilo pro žádného zástupce skupiny ’Rubín’ nebo i pro ’Topaz’. Bohužel odrůda ’Sir Prize’, která je rovněž rezistentní proti strupovitosti, se velmi snadno otlačuje a není proto vhodná pro tržní využití.
Vzorek odrůdy ’Gloster’ zařazený do této ochutnávky byl skladován v chladírně v podmínkách řízené atmosféry (ULO). Tento způsob skladování se projevuje výrazným snížením skladových ztrát a podstatným prodloužením konzumního období, avšak v tomto případě neměl výrazný vliv na zlepšení konzumní kvality plodů této odrůdy. Naopak jednotlivé posuzované znaky zde byly poněkud horší než v předchozím lednovém hodnocení. Ve srovnání s výsledky letošní lednové degustace je především patrné u tohoto vzorku ’Glostru’ výrazná zhoršení vůně. Rovněž jeho chuť byla zřetelně kyselejší.
V případě ’Rubinoly’ se potvrdilo, že spolu s odrůdou ’Topaz’ patří mezi chuťově nejkvalitnější rezistentní odrůdy. I přes ranější dobu sklizně měla navíc i nižší skladovací ztráty. Ze všech posuzovaných vzorků se vyznačovala nejjemnější slupkou, což však může být také určitým indikátorem snadné otlačitelnosti při manipulaci s plně zralými plody. Typ chuti je u této odrůdy stejně jako u odrůdy ’Topaz’spíše navinulý.
Typickou tržní odrůdou je ’Royal Gala’, která se umístnila v celkovém pořadí na 13. místě. Vyznačuje se pěkným vzhledem plodů a má převážně sladší chuť. Vzorek plodů byl sklizen v loňském roce příliš pozdě, a proto většina plodů v době degustace byla již z části přezrálá. Proto jsme do ochutnávky zařadily pouze menší plody, jejichž vzhled i přes vynikající vybarvení nebyl hodnocen jako nejlepší. Chuť byla tentokrát klasifikována jen jako průměrná s přibližně jednobodovou ztrátou za nejlepšími vzorky.
Jako dosti kvalitní a velmi dobře skladovatelné se znovu ukázalo novošlechtění HL 319 (’Megumi’ x ’Rubín’), které bylo v celkovém pořadí hodnoceno na 14. místě. Tento hybrid vstupuje brzy do plodnosti a plodí velmi hojně a pravidelně. Jeho plody bývají větší i bez probírky plodů. Stejně jako u odrůdy ’Melrose’ se velmi dobře skladují až do pozdních jarních měsíců bez významných ztrát. Navíc na rozdíl od odrůdy ’Melrose’ však toto novošlechtění netrpí spálou slupky.
Ve srovnání s předcházejícími roky se celkově hůře umístila odrůda ’Goldstar’, jež je rovněž rezistentní proti strupovitosti. Její výsledná bodová hodnota byla snížena především v důsledku horšího hodnocení celkového vzhledu plodů, na kterém se projevil ne příliš atraktivní odstín základní celožluté barvy a první známky vadnutí. V pozdním jarním období naproti tomu tato odrůda sladší chuti vyniká vysokou vnitřní kvalitou plodů. Jelikož je navíc rezistentní vůči strupovitosti, dobře plodí a velmi dobře se skladuje, je ji možno v současné době nadále považovat za velmi nadějnou novinku zejména pro drobné pěstitele.
Rovněž ’Zuzana’ byla letos hodnocena hůře než v předchozích jarních degustacích. Opožděná sklizeň se u ní projevila především horší (měkčí) konzistencí a menší šťavnatostí dužniny. Kromě toho byly v loňském roce u této odrůdy časté problémy se sklovitostí dužniny ( a následným vnitřním rozpadem plodů) a se slunečními ožehy slupky. Obě tyto fyziologické poruchy po sklizni u ní způsobovaly významné ztráty.
Ve fázi ukončování konzumní zralosti v době degustace byla také nová odrůda ’Rubinstep’, dříve hodnocená pod označením HL 164. Tato odrůda byla vyšlechtěna v Holovousích křížením odrůd ’Clivia’ a ’Rubín’. Hodnocené plody sice ještě měly pěkný vzhled, avšak také již horší konzistenci dužniny, která byla málo šťavnatá. Rovněž i tento kultivar by vyžadoval pro dlouhodobé uchování plodů včasnější sklizeň.
Odrůda ’Golden Delicious’ byla zastoupena na ochutnávce tentokrát dvěma vzorky. První z nich, v podstatě standardní klon, byl skladován v podmínkách ULO. Jako druhý byl vybrán klon této odrůdy nazvaný ’Reinders’. Proti očekávání však nebyl ve výsledném hodnocení mezi těmito dvěma vzorky významný rozdíl. Vzorek skladovaný v řízené atmosféře měl pevnější slupku, avšak podobně jako u odrůdy ’Gloster’ postrádal vůni. ’Golden Delicious Reinders’ měl ze všech vzorků nejsladší chuť (zřejmě souvisí s větším vadnutím slupky a vyšší transpiraci plodů), zatímco vzorek skladovaný v ULO měl charakter chuti středně navinulý.
Nejrozšířenější zimní odrůda jablek ’Idared’ se umístila až na 19. místě, téměř v polovině výsledkové tabulky. Bylo to však jen díky velmi pěknému vzhledu plodů. Samotná chuť plodů této odrůdy byla již značně podprůměrná. Oproti lednové ochutnávce došlo u této odrůdy ve vnitřní kvalitě plodů k podstatnému zhoršení. Ukazuje se, že i tato dlouhodobě skladovatelná odrůda, byla loňskými mimořádnými klimatickými podmínkami dosti negativně ovlivněna.
Kromě odrůdy ’Idared’ měla vlivem mimořádných podmínek loňského rekordně teplého roku problémy s kvalitou plodů v době ukončování skladování řada dalších novošlechtění i odrůd. Týkalo se to především hybridů HL 251, HL 186 A a HL 17 nebo i odrůd ’Pinova’ a ’Florina’. Z těchto hledisek je toto hodnocení dosti poučné.