18.05.2020 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Okrasné dřeviny v českém šlechtění – IV. díl

Již v pořadí čtvrtá část seriálu o úspěších českého šlechtění okrasných rostlin se téměř rovným dílem věnuje listnatým i jehličnatým dřevinám. Je zmíněno několik kultivarů vycházejících z v přírodě nalezených věníků, což lze označit za jakousi specialitu českého šlechtění. Kromě jehličnatých je uveden i jeden kultivar lípy srdčité, který vznikl právě tímto způsobem.

Jestliže u českého šlechtění listnatých dřevin můžeme s větší dávkou tolerance konstatovat, že jsme výše uvedeným výčtem získali jakýsi přehled, v případě jehličnanů, které logicky následují, je to díky nepřebernému množství českých výpěstků prakticky nemožné. Můžeme pouze ukázat část sortimentu, vybranou dle určitých kritérií – s řadou dále uvedených rostlin se například můžeme setkat v nabídkách našich významných školek. V případě potřeby jsou kultivary připomenuty pouze jménem, aby si mohli zájemci sami vyhledat podrobnosti na internetových stránkách zabývajících se tématem daleko podrobněji (např. conifertreasury.org, případně databaze.dendrologie.cz).

Začít můžeme třeba modříny. U modřínu opadavého (Larix decidua) je kuriózním a osobitým kultivarem Krejčí, původem věník nalezený L. Krejčím u Žďákovského mostu. Tvoří nepravidelně rostoucí a řídce větvené jedince bez vrcholového výhonu, na větévkách jsou v odstupech hustě nahloučené skupiny jehlic. Množí se dost obtížně. Surma Dwarf je zakrslý, kulovitý modřín, nalezený v polesí Myslbořice. Ze semene šišky, vyrostlé na této rostlině, byl vypěstován kultivar Liliput; jsou to drobné a zakrslé, poněkud pyramidální rostliny. Vznikl po roce 1992 (Vilém Kořínek).

Text a foto

Petr Horáček,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down