Sedmý ročník výstavy ovoce a zeleniny, ovocných a okrasných rostlin Hortikomplex 2002 je již dva měsíce minulostí. Jaký byl jeho přínos, čím překvapil oproti roku loňskému?
Kulisa i dekorace motivů tradičního českého venkova udávala ráz pavilonu A i v letošním roce. Pavlína Bukovská a Vojtěch Bernard zvolili ovšem letos rámec pohádkový.
Kresby vytvářeli žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Miroslava Stibora v Olomouci. Aranžmá jednotlivých vystavovatelů byla více či méně nápaditá a vystavené ovoce i zelenina bez vady na kráse.
V ovocnářské části bylo na co se dívat. Kromě velkého sortimentu jablek, ve kterém nechyběla ani novošlechtění z VÚO Holovousy, s. r. o., bylo možné obdivovat ještě hrušky. Z odrůd byla zpestřením například ´Blanka´, ´Vonka´, ´Milka´, ´Karina´ a další. Významnou společenskou událostí se stalo vyhlášení jablka desetiletí Ovocnářskou unií ČR. Ocenění získala odrůda ´Rubín´ českého pěstitele pana Otto Loudy ze Střížovic u Turnova. Popelkou, která si určitě zaslouží v budoucnosti více prostoru, byla společná expozice dvou konzervárenských firem, a to Znojmia Trade Mark, a. s. a Novák konzervárna, a. s.
Zelináři kromě perfektního vzhledu vystavených odrůd vsadili také na praktickou demonstraci využití svých výpěstků v kuchyni. Tohoto úkolu se ujaly v soutěžním klání studenti škol s potravinářským zaměřením. Že byl tento nápad úspěšný, svědčí spokojenost soutěžících a stálý zájem široké veřejnosti během celé soutěže.
Výstava zahrádkářů, která se nacházela na galerii, doplňovala výstavu v přízemí především sortimentem odrůd, které již produkční sady opustily, opouštějí nebo jsou krajové. Že ale ani naši drobní pěstitelé neobsáhnou sortiment celý, svědčí absence například v současnosti žádané odrůdy ´Gala´ nebo ´Braeburn´. Velkým pozitivem byla prezentace například i skořápkového ovoce.
Také Školkařský svaz ČR svou venkovní expozicí potěšil oko nejednoho ovocnáře. Magnetem byla především kolekce lísek od Arbia, s. r. o., Zlín-Malenovice, úspěšnou premiéru si odbylo letos založené odbytové družstvo CZ Vita Plant.
Pokud se někdo výpěstky našich zahradníků ještě nenabažil mohl zamířit k pavilonu H a věnovat se obdivování práce aranžérů výstavy Okrasná zelenina – zelenina jako okrasa. V ní mohli najít inspiraci jak pěstitelé, tak i aranžéři. K vidění totiž byla vedle okrasné zeleniny, která se nepoužívá ke konzumaci (okrasné zelí, okrasná kukuřice, odrůdy tykve, kadeřávek) i konzumovatelná (mangold, tykve, barevné saláty, různé druhy papriky, lilků a běžné zeleniny), která může svým tvarem a barvami tvořit dekorační prvek.
Esteticky se mohl návštěvník naladit a v některých případech obdivovat zeleninu i při prohlídce floristických prací v soutěži v podzimní vazbě pořádané Svazem květinářů a floristů.
Tradicí by se vedle již zmíněné soutěže v přípravě rychlých zeleninových salátů mohl stát i pravidelný křest knihy. To je ovšem otázka správného načasování vydání. Letošní Hortikomplex mediálně zvýraznil křest publikace Výživa a hnojení zahradních plodin prof. Ing. Jaroslava Hlouška, CSc., prof. Ing. Rostislava Richtera, DrSc. a Ing. Pavla Ryanta, která se přehledně zabývá výkladem problematiky hnojení zeleniny, ovocných kultur a révy vinné. O tom, že to je publikace užitečná nejen pro velké pěstitele, svědčí velký zájem návštěvnické veřejnosti u stánku vydavatelství Ing. Martin Sedláček, které se na jejím zrodu podílelo.
Popřejme Hortikomplexu a potažmo vedoucímu oddělení zahradnických výstav Ing. Josefu Roušarovi a jeho kolegům hodně inspirace do příští sezóny a zvednutí laťky zase o kousek výš. A vzhledem k tomu, že je tato výstava úzce spjata s úrovní a prosperitou našich pěstitelů, přejme i jim prosperitu a zvyšující se spotřebu ovoce a zeleniny v naší republice.