04.08.2002 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy břečtanu

Výška a celkový habitus břečťanu závisí na odrůdě. Četné odrůdy H. helix mají temně zelené listy např. ’Arborescens’, ’Baltica’, ’Crenata’, ’Digitata’, u odrůdy ’Gracilis’ ji ještě podtrhuje bílá žilnatina. H. helix ’Buttercup’ roste pomalu, odrůda má světle zelené listy a na slunci se vybarvuje do žluta. H. h. ’Glacier’ také neroste příliš bujně, listy jsou šedozelené doplněné smetanově bílou. H.h. ’Atropurpurea’ s tmavě zelenými listy se v chladném období vybarvují do purpurova.

Výrazně vykrojený tvar listů s prodlouženým středním lalokem a bílou žilnatinou má H. h. ’Pedata’, uplatní se při porůstání stěn, není vhodný pro půdní pokryv. Výrazně lesklé sytě zelené listy má H. h.’Glymii’. Žluté a žluto pestré listy nabízí H. h. ’Aurovariegata’ a ’Palmata Aurea’. bělavě pestrý list s okraji na podzim červanajícími má H. helix ’Cullisii’.
Z odrůd Hedera hibernica má pěkný srdčitý tvar listů doplněný výrazným žilkováním odrůda ’Deltoidea’. Roste pomalu. Naopak nová odrůda. ’Hestor’, také s výrazným žilkováním přirůstá rychle. Zelené vybarvení je proměnlivé podle stanoviště a roční doby, ve stínu a v zimě více tmavne.
Z dalších druhů břečťanů vhodných pro naše podmínky jsou populární velkolisté břečťany kavkazské (Hedera colchica). Velmi rychle zakryjí povrch. Bujný růst musí doplnit pravidelná prořezávka. H.c. ’Dentata Variegata’má cca 15 cm dlouhé listy s bílými okraji a šedozelenými skvrnami. Vzhledem ji připomíná i odrůda ’Sulphur Heart’, ale roste ještě rychleji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down