Městská odpadová společnost OZO Ostrava letos opět podpoří projekty zaměřené na výsadbu a údržbu veřejné zeleně ve městě. Druhým rokem budou financovány z výtěžku reuse centra, které společnost provozuje a za rok vydělalo přes milion korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí firmy Vladimíra Karasová.
"Máme radost, že si naše reuse centrum získává u veřejnosti stále větší oblibu. A to jednak u lidí, kterým něco doma nadbývá a rádi funkční věci místo vyhození pošlou dál, jednak u těch, kteří si zde mohou vybavit svou domácnost za symbolický příspěvek do veřejné sbírky," uvedla Karasová. Dodala, že na kontě sbírky je nyní přes milion korun, které společnost investuje do podpory zelených projektů.
Loni společnost z výtěžku reuse centra podpořila deset projektů za více než milion korun. Šlo například o výsadbu květinových záhonů v Mariánských Horách a Zábřehu, parkovou úpravu prostoru před vítkovickou radnicí, výsadbu stromů a keřů u smuteční síně v Krásném Poli nebo třeba výsadbu cibulovin na točně tramvají u hlavního nádraží v Přívoze.
Letošní výzva nazvaná Zelená pro Ostravu bude mít podobný průběh jako v minulosti. "Žádosti mohou uchazeči podávat do konce února prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webu ozoostrava.cz, kde lze nalézt i další upřesňující informace. V březnu pak z došlých žádostí vybereme ty, které nejlépe splňují zadání, a s podpořenými subjekty podepíšeme smlouvu. Práce na samotných projektech pak mohou začít už v dubnu a konec realizace je stanoven na 31. října," uvedla Karasová.
Na jednotlivé projekty mohou zájemci získat finanční podporu v rozmezí od 50.000 do 200.000 korun. O podporu mohou žádat právnické osoby veřejného i soukromého sektoru, které působí ve svozové oblasti OZO.
Reuse centrum v Ostravě během dvou let svého fungování prodalo zhruba 100.000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Reuse centrum Ostrava přijímá hračky, knihy, sportovní potřeby, nábytek, nádobí a další předměty do domácnosti. Lidé mohou své dary pro opětovné využití předávat v centru, ale také ve všech 11 sběrných dvorech ve městě. Darované předměty se v reuse centru třídí, očistí a případně i drobně opraví. Zájemci je pak mohou zakoupit za symbolický příspěvek do veřejné sbírky, který se obvykle pohybuje v rozmezí od deseti do 200 korun.
Zdroj: ČTK