U příležitosti 35. ročníku konference Prognosfruit, která se konala 5. srpna ve slovinské Lublani, WAPA (Světová organizace pro jablka a hrušky) zveřejnila odhady sklizně jablek a hrušek v roce 2011.
Celková sklizeň u hrušek se předpokládá ve výši 2 533 000 tun, což představuje oproti předešlé sezóně dvanácti procentní nárůst, oproti tříletému průměru je potom nárůst osmi procentní. Co se týče odrůd bude produkce zhruba následující: ´Konference´ o 8 % vyšší (889 000 t), ´Williamsova´ taktéž o 8 % vyšší (307 000 t), a ´Abate Fetel´ o 66 % vyšší (370 000 t). V rámci severní polokoule se očekává obecný nárůst – Turecko o 3 %, USA o 7 % a Ukrajina o 25 %.
Jablka a jablečný koncentrát
V porovnání s nízkou sklizní minulého roku bude produkce jablek v rámci EU v roce 2011 zhruba o 5 % vyšší. Pokud jde o hrušky, evropští pěstitelé předpovídají po loňském propadu oživení produkce, které se v letošním roce projevuje ve srovnání s předešlým rokem 12% nárůstem.
Sklizeň jablek v Evropě se odhaduje na 10 195 000 tun – produkce je vzhledem ke tříletému průměru nižší o 5 %. Co se týče odrůd, produkce ´Golden Delicious´ bude vyšší o 5 % (2 533 000 t), ´Gala´ o 7 % (1 059 000 t). Sklizeň odrůdy ´Jonagold´ bude v letošním roce vyšší zhruba o 14 % (594 000 t), naopak u ´Red Delicious´ se očekává snížení o 4 % (635 000 t). V rámci severní polokoule se očekává obecný nárůst – například v Číně o 10 %, v USA o 2 % a v Ukrajině dokonce o 17 %.
Světové zásoby jablečného koncentrátu se v průběhu srpna letošního roku pohybovaly na pouhých 5000 tun, což prakticky znamená nulovou zásobu (část koncentrátu musí sloužit výrobě nápojů, ještě než započne nová sezóna). Loňská zásoba koncentrátu činila ve stejném období 66 000 tun.
Prvotní cenu ovoce na zpracování lze odhadnout jen těžko, ale můžeme specifikovat faktory, které ji ovlivní. Ve světě prakticky neexistuje zásoba koncentrátu a je nutné zásoby doplnit. Cena koncentrátu se již od října 2010 udržuje nad hranicí 1,50 EUR/kg. Na konferenci Prognosfruit 2010 byla odhadována nová cena koncentrátu na 1,20 – 1,30 EUR/kg, ovšem skutečnost byla taková, že cena vystoupila až nad 1,75 EUR/kg a do srpna neklesla pod 1,60 EUR/kg.
Přestože řada států byla zasažena mrazy nebo krupobitím, nabídka moštových jablek v Evropě bude, včetně těchto objemů, celkově velmi malá – a to díky vysoké jakosti jablek jak v jižní a západní Evropě, tak i v Polsku. Trendem pěstitelů tedy nebude moštování jablek, ale proexportní politika. Paradoxně může na počátku sezóny nastat situace, kdy cena vykupovaných jablek bude nižší a to z důvodu nabídky malých objemů jablek ke zpracování. Dokonce je možné, že se na počátku zpracovatelské sezóny bude sladký čínský koncentrát prodávat dráže nežli kyselý evropský. Vyšší výkupní cena moštových jablek než v roce 2010 byla pro letošní rok odhadována i na konferenci zpracovatelů Anuga. Cenu samozřejmě ovlivní i soutěž s pomerančovým koncentrátem.
Sklizeň v Evropě
Sklizeň měla být napříč regiony Evropy, v závislosti na pěstitelské oblasti, časnější o jeden až dva týdny. Díky příznivému průběhu vegetace lze očekávat dobrou velikost a kvalitu plodů.
Díky tomu, že na zásobě již prakticky není nadbytečná zásoba ovoce a díky tomu, že dovozy z jižní polokoule do Evropy byly jen střední.
Letošní období bylo poznamenané krizí vyvolanou zmutovanou formou bakterie E.coli v oblasti zelenin, zasyceným trhem s peckovinami, ale na druhou stranu i nízkou poptávkou po citrusových plodech a banánech. Ekonomická nejistota a absence dostatečné spotřeby čerstvé produkce jsou přetrvávajícími body ve vazbě k možnému vývoji průběhu sezóny, aby návratnost vložených prostředků, které evropští pěstitelé jablek a hrušek do pěstování vložili, byla taková, jakou si letošní kvalita produkce zaslouží.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2011.
Podle zpravodaje Ovocnářské unie ČR zpracovala Jana Klečková, Foto archiv Sempra Praha, a. s.