10.12.2016 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odešel Slavomír Černý

Nechce se tomu věřit, ale bohužel z Markovic u Chrudimi přišla velmi smutná zpráva. Dne 7. listopadu 2016 neočekávaně navždy opustil zahradnické řady ve věku 76 let vynikající školkař, sadovnický realizátor a zahradní architekt Slavomír Černý.

Slavomír Černý se narodil 18. července 1940 v malé vesničce Příhrazy u Turnova. Rodiče vlastnili menší zemědělskou usedlost a malý Slávek tedy vyrůstal v selském prostředí, což byla velmi dobrá průprava pro další život. Obecnou školu navštěvoval ve Žďáru u Mnichova Hradiště a do měšťanky (v roce 1953 byl změněn název na osmiletou střední školu)  dojížděl do Turnova. Podle tehdejších zákonů, mohli děti ze zemědělských rodin pokračovat po ukončení základní školní docházky ve studiu jen v  některém ze zemědělských oborů. Jelikož ve Slávkově rodině bylo několik příbuzných s uměleckými geny a Slávek měl kladný vztah k přírodě a vůbec ke krásnu, vybral si studium na Střední zahradnické škole v Mělníce.

 

Studijní léta

Uvedená zahradnická škola byla školou výběrovou, uchazečů bylo mnohem více než mohla škola přijmout. K přijetí bylo třeba složit písemnou a ústní zkoušku. Úspěšné zvládnutí  přijímací zkoušky neznamenalo ještě přijetí. Slávek dostal při ústní zkoušce, mimo jiné, doplňující otázku …jak vstává kůň a kráva ze země …Slávek, jelikož doma měli koně i krávy, před komisí popsal perfektně tento úkon obou hospodářských zvířat a byl přijat. V Mělníce si počínal velmi dobře. Vedle odborných znalostí se tam také seznámil se spolužačkou Janou, která se později stala jeho manželkou. V roce 1958 úspěšně odmaturoval a bylo mu přiděleno zaměstnání na umístěnku v Obchodu ovoce a zeleniny v Pardubicích. Po roce a půl změnil pracovní místo, přešel do podniku Sady a parky města Pardubic, kde dělal to, co měl vždy rád, projektování a realizace sadových úprav. V létech 1960–1962 vykonával Slávek v Miloticích–Mladé, základní vojenskou službu. Zde jeho nadřízení brzy zjistili, že Slávek je vynikající člověk, ale voják z něj nikdy nebude. Proto mu vymysleli zvláštní funkci, jak sám říkával, byl divizní rančer, který měl pracovní náplň udržovat ve vojenských prostorách veřejnou zeleň, starat se, aby vojáci měli dostatek čerstvé zeleniny a ovoce a v neposlední řadě kvalitní údržbu soukromých zahrádek svých nadřízených.

 

Projekce a realizace zelených ploch

Po skončení základní vojenské služby v roce 1962 nastoupil do Komunálního podniku Chrudim, kde zastával funkci vedoucího projekce a realizace sadových úprav. Tato činnost měla spolu se školkami sídlo ve znárodněném podniku školkaře Vaňka. Tuto funkci zastával do konce roku 1970, kdy odešel pracovat do Sempry Praha, kde zastával pozici zahradního projektanta. Podílel se na expozicích Sempry na výstavách FLORA Olomouc, Výstavy v Plzni, Českých Budějovicích atd. V roce 1972 vypsalo vedení Komunálního podniku Chrudim konkurz na obsazení funkce vedoucího zahradnického střediska, které se zabývalo okrasným školkařstvím, projekcí a realizací sadových  úprav. Slávek Černý, zdravě ctižádostivý se do konkurzu přihlásil a podle očekávání konkurz vyhrál. Vrátil se na stará místa, ale měl větší pravomoc, a také na starost 100 hektarovou okrasnou školku. Zahradnické středisko si pod Slávkovým vedením vedlo velmi dobře jak po stránce odborné, tak i ekonomické.

 

Školka v Klešicích

Působnost Slávka v Chrudimi neuniklo vedení Sempry Praha, která v tu dobu měla monopol na pěstování ovocných stromků a zaujímala v českém zahradnictví výjimečné postavení. V plánu měla vybudovaní okrasné školky v Klešicích u Heřmanova Městce, kde byly ideální půdní a klimatické podmínky pro pěstování alejových stromů a solitérních dřevin. Slavomíra Černého se pro tento záměr podařilo v roce 1982 získat a tím vznikla na našem území nová školka se zaměřením na pěstování alejových stromů, což byl nosný program školky. V menším  se pěstoval běžný sortiment keřů a konifer v kontejnerech. Později byla provozovna rozšířena o maloobchodní prodejnu. Školka v Klešicích měla dobrý start. Se Slávkem přišly z Chrudimi spolupracovníci paní Řezníčková a pan Pilař, kteří byli zárukou odbornosti.

 

Soukromá podnikatelská činnost

Po politických změnách 1989 Slavomír Černý školku v Klešicích privatizoval a dal školce nový název Školky ALEJ. Školky se pod novým názvem dále rozvíjely a v určitou dobu byly největším dodavatelem alejových stromů v České republice. V roce 2006 předal Slávek školku synovi, Ing. Petrovi Černému,  absolventu Střední zahradnické školy v Mělníce a Vysoké školy zemědělské v Brně, zahradnický obor v Lednici na Moravě. Syn Petr se věnuje projektování a výsadbou sadových úprav,  pěstováním školkařského okrasného materiálu a má ještě mnoho plánů do budoucnosti, jak Školky ALEJ zmodernizovat. Slavomír Černý byl nevyčerpatelnou studnicí dobré nálady, humoru a vtipu. Mezi kolegy byl velmi oblíbený a budeme ještě dlouho vzpomínat na jeho veselé humorné vyprávění o vlastních příbězích.

 

Čest jeho památce !

 

 

Text a foto: Ing. Jiří Veleba

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down