06.12.2022 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborníci z Mendelovy univerzity vysázeli na Sokotře 1500 kadidlovníků

Tým odborníků z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně zvýšil na jemenském ostrově Sokotra o 7,5 procenta populaci unikátních kadidlovníků, jejichž počet v posledních deseti letech výrazně klesá a hrozí jim vyhynutí. Objevili i deset nových kříženců. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Vědci ve spolupráci s místními komunitami vypěstovali 1500 sazenic chráněných proti okusování koz. Zatím zmapovali 13 000 stromů z celkového počtu 20 000 kadidlovníků na ostrově, uvedl Petr Maděra z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie. Stromy slouží pro výrobu kadidel, ale i pro vůně a slouží i v lidové medicíně.

Ostrov Sokotra patří Jemenské republice. Leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu. Podle Pospíchalové skoro každý druh stromu na Sokotře neroste nikde jinde na světě. Vědci spolupracují na ochraně sazenic kadidlovníků s komunitami, které je pěstují i v domácích zahradách. "Podporují tak obnovu dřevin, které stárnou a hrozilo by jim vyhynutí kvůli narůstajícímu pastevectví, vlivu škodlivého hmyzu a ničivým cyklónům," uvedla Pospíchalová.

Právě zvířata jsou pro mladé stromky největší hrozbou. Na každého obyvatele připadají čtyři kozy, plus ovce, krávy a velbloudi. Vědci proto založili šest území, ve kterých chrání kadidlovníky oplocení. Díky tomu mohou rostliny přirozeně zmlazovat. "Tam, kde je nedostatek přirozeného zmlazení, vysazujeme sazenice ze školky, kterou jsme pro tento účel též založili. Dále jsme podpořili založení padesáti domácích zahrad, kde lidé spolu se zeleninou pěstují i kadidlovníky," uvedl Maděra.

Podle sociologických průzkumů se vztah místních obyvatel ke stromům výrazně zlepšil. Často uvádějí, že jsou ochotní změnit své pastevecké zvyky. „Někteří přestali ve svém území sekat větve z kadidlovníků pro dobytek, jiní sázejí kadidlovníky v domácích zahradách a někteří jsou ochotni dokonce věnovat část pastviny k zalesnění," vyjmenoval Maděra. Na venkově je právě pastevectví hlavní obživou obyvatel. Vedlejší příjmy mají z prodeje pryskyřic, šťávy z aloe nebo medu.

Českým vědcům se kromě známých druhů kadidlovníku podařilo objevit i deset nových kříženců. "Na Sokotře roste 11 druhů, které se mezi sebou mohou křížit, rostou-li blízko sebe. Jde pravděpodobně o evolučně mladý rod.Taková častá hybridizace v přírodě existuje jen u malého množství rodů. Jedinců hybridního původu ale není mnoho, od některých hybridů jsme našli jen jeden strom," řekl Maděra.

Tříletý vědecký projekt v prosinci končí, spolupráce ale bude pokračovat. "Švýcarské nadaci Franklinia se naše výsledky natolik líbí, že nám slíbili prodloužení a budou náš projekt brát jako modelový," dodal Maděra. Odborníci z univerzity působí na Sokotře přes 20 let. Nyní se chystají s podporou guvernéra ostrova vysadit alej stromů u silnice vedoucí k letišti.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down