Ochrana zeleniny, ovoce a révy vinné v roce 2022

V průběhu vegetace se řadí pravidelné sledování úhrnů srážek mezi nejvýznamnější faktory pro prognózu a signalizaci škodlivých činitelů nejen v zelenině, ovocných dřevinách a v révě vinné. Umožňuje to správné vyhodnocení dané situace a provedení opatření, která omezují výskyt sledovaných chorob a škůdců.

V roce 2022 se potvrdila vhodnost Muškovy metody nejen pro pěstitele zeleniny, ovocných dřevin a révy vinné. Jejím základem je pravidelné vypracování grafu na základě týdenního úhrnu srážek předešlého týdne, a to vždy v pondělí. Po jeho vypracování se stanoví tlak sledovaného škodlivého činitele. Následně je zpracována aktuální prognóza pro danou lokalitu plus je uvedeno, kolik musí napršet, aby došlo ke změně situace. Pokud je prognóza zpracována pro větší území, je nutné mít k dispozici údaje z více stanic. Maximum pro jednu stanici jsou tři kilometry od místa měření, kdy lze vypracovat předpověď. Výhodou proti počítačovým programům je pravidelný (minimálně týdenní) kontakt s příjemcem prognózy. Předností této metody je srovnání současných závislostí hospodářsky významného výskytu na meteorologických podmínkách. U některých škodlivých činitelů došlo ke změně závislostí výskytu a pouze díky srovnání s grafy z jednotlivých lokalit byla zjištěna podstata těchto změn.

Úhrn srážek nemusí být zasílán, pokud je umožněn přístup k datům z meteorologické stanice, aby byl následně ještě před kontaktem se zemědělcem vypracován již zmíněný graf. Pěstitel však vždy uvádí zdravotní stav plodiny, fenologickou fázi a provedená ošetření. Na základě výše uvedených údajů je vypracována předpověď, ve které je uveden tlak příslušné choroby a za jakých podmínek dojde ke změně situace. Je uvedena i frekvence ošetření a přípravek, kterým lze ošetřovat. Samozřejmostí jsou konzultace. Součástí této služby je také poradenství Cross-compliance (DZES, PPH) atd.

Muškovu metodu lze využít jen ve spolupráci s autorem (viz Ing. Petr Ackermann, CSc., Metodiky prognózy, signalizace a evidence, vydala SRS-Odbor diagnostiky a systémů ochrany rostlin Brno v roce 1999). Lze ji využívat pouze ve spolupráci s Ing. Františkem Muškou, Ph.D., který pokračuje v práci Ing. Antonína Mušky (1934–2014). Muškovu metodu nelze využívat k tvorbě počítačových programů. Ty nemají s touto metodou nic společného.

Prognóza a signalizace je zpracovávána nejen pro vinařské podniky, využívá ji například ČZU v Praze – vinařské centrum Mělník; Žernosecké vinařství s. r. o.; Vinné sklepy Kutná Hora s. r. o. (biodynamické zemědělství), na Moravě Vinofrukt Dolní Dunajovice a. s.; Vinné sklepy Lechovice s. r. o.; ŠZP Žabčice aj. Je poskytována také malopěstitelům.

Text a foto Ing. František Muška, Ph.D.,1 Ing. Antonín Muška, Brno

1Komora zemědělských poradců ČR

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down