11.07.2011 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana zahradních rostlin na internetu

Ochrana rostlin je jednou z nejkomplikovanějších činností každého pěstitele, a to nejen pro svou náročnost na znalosti, ale i proto, že zde dochází neustále ke změnám, především na úseku změn v registraci přípravků na ochranu rostlin. Proto se pěstitelé na tomto úseku stále potýkají s nedostatkem kvalitních, hodnověrných a současně objektivních informací. Přitom řadu nejen důležitých, ale i zajímavých a poučných informací je možné získat i na internetu.

Jen vědět, kde je hledat a umět rozpoznat ty, které jsou skutečně po všech stránkách spolehlivé. V prvé řadě je třeba se zmínit o tzv. „diskusích“ či „diskusních fór“, kterých je na internetu celá řada. Zde může každý žádat o potřebné informace a nebo i informace podávat. Jsou to však většinou názory laické veřejnosti a ty zdaleka nejsou ve všech případech těmi nejkvalitnějšími, a je problémem mezi nimi najít ty nejkvalitnější.

Portál SRS
Všechny základní a současně závazné informace z úseku ochrany rostlin je možné získat z webových stránek Státní rostlinolékařské správy (SRS), které jsou nyní na novém portálu (https://eagri.cz/ssl/web/srs/portal/). Zde je možné v kapitolách jako např. Škodlivé organismy, Přípravky na ochranu rostlin, Mechanizace, Dovoz a vývoz, Fytosanitární informace, Formuláře ke stažení, Legislativa a další získat řadu důležitých informací. V kapitole Dokumenty a publikace je možné si ve formátu PDF prohlédnout nebo i stáhnout několik desítek velmi kvalitních informačních letáků (např. Rzivost hrušně, Hnědé padlí angreštu, Strupovitost jabloně, Evropská žloutenka peckovin, Stolbur, Chřadnutí hrušně, Chřadnutí a odumírání révy, Antraknóza jahodníku, Fytoplazmy na révě vinné a Hraboš polní). Pravděpodobně nejžádanější bude kapitola Přípravky na ochranu rostlin. Zde asi nejvhodnější bude začít s tabulkou Vyhledávání v registru přípravků (http://eagri.cz/public/app/eagriapp/POR/), kde např. při vložení názvu škodlivého činitele a plodiny (ale i dalších kritérií) se objeví zcela aktuální seznam všech v tu dobu registrovaných a tudíž povolených přípravků pro tu danou situaci, a to se všemi potřebnými informacemi (např. název a obsah účinných látek, na co vše je daný přípravek možné použít, dávkování, ochranné lhůty, případný negativní vliv na člověka, včely, vodní a půdní organismy, ptáky atd.). V této kapitole je i elektronická verze (ve formátu PDF) klasického Registru přípravků na ochranu rostlin, ale i všechny aktuální změny v registraci (ukončení uvádění na trh, ukončení používání). Tento vskutku profesionální rostlinolékařský portál počítá do budoucna s dalším rozšiřováním, např. o fotogalerii poruch, chorob a škůdců (prozatím s více než 3000 fotografiemi) nebo o podrobnější informace o jednotlivých chorobách a škůdcích rostlin. Referát metod ochrany rostlin SRS má zatím i své webové stránky: www.srs.cz/meteo/app. Zde je možné zjistit (viz horní lišta) zajímavé informace o desítkách důležitých škůdců, chorob a poruch rostlin a informace z úseku signalizace, prognózy a aktuálních výskytů.

Text Ing. Jaroslav Rod, CSc.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 3/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down