Pěstování révy vinné je velmi náročné na ošetřování. Pokud vinohradníci v některé růstové fázi opomenou potřebný postřik, může dojít k rychlému rozvoji houbových chorob. V současnosti mají pěstitelé révy vinné k dispozici řadu účinných prostředků na ochranu rostlin.
Zejména na možnosti fungicidní ochrany vinné révy se zaměřovali přednášející v rámci videokonference Vinohradnický seminář uspořádané firmou Bayer s. r. o., Bayer CropScience. Posluchači měli možnost se seznámit s možnostmi prognózy houbových onemocnění, s u nás novou karanténní chorobou, a především s řadou osvědčených i nových přípravků.
Prognóza chorob základem
Základem správného ošetřování vinic je zásah v pravou chvíli. Pěstitelům může v jejich rozhodování pomoci prognóza houbových chorob pomocí nových metod. Tomuto tématu se věnoval prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně. Ve svém vystoupení ukázal na několika praktických příkladech, jakým způsobem lze monitorovat teplotu a vlhkost ve vinohradech. Prof. Pavloušek připomněl, že pro rozvoj houbových chorob hraje nejdůležitější roli aktuální mikroklima. Zásadní význam mají teplotní a vlhkostní podmínky, které je potřeba sledovat na úrovni jednotlivých rostlin v rámci listových stěn. Stěžejní roli hraje architektura révového keře – čím je stěna širší a zahuštěnější, tím více ji ohrožuje tlak houbových chorob. Prevenci proti mykózám představují úzké stěny.
Zlaté žloutnutí révy
Ve vinicích se čas od času objevují nové choroby. V poslední době k nim patří fytoplazma zlatého žloutnutí révy vinné. Tuto v ČR karanténní chorobu popsal Ing. Michal Hnízdil z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Mezi hostitele kromě révy vinné patří i réva pobřežní, plamének plotní, pajasan žláznatý, olše lepkavá, líska obecná, vrby a další. Napadení se pozná podle nápadně intenzivně zbarvených listů, u bílých odrůd žlutozelené, zatímco u modrých červené až červenofialové. Napadené listy mají kovově lesklou barvu, jsou křehké a mohou se svinovat. S určitostí se ale choroba pozná jen v laboratoři. Rostliny mohou být různě napadeny celoplošně nebo částečně. Letorosty vyzrávají nerovnoměrně, na povrchu se objevují tmavé skvrny, internodia letorostů mohou být zkrácená. Hrozny se nevyvíjejí, předčasně vadnou nebo zasychají a mění se i kvalita. Zlaté žloutnutí většinou napadá skupiny rostlin. Ze zasažených ohnisek se infekce rychle rozšiřuje. Jiná choroba, fytoplazma stolburu, se ve vinici vyskytuje jednotlivě a pomalu se šíří.*
Text a foto Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2022.