27.08.2010 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana okrasných rostlin

Na skleníkových kulturách průběžně věnujte pozornost případným výskytům svilušek, třásněnek, mšic, molic i na lepových deskách a při prvních výskytech ošetřete registrovaným přípravkem.

Růže a gladioly
Růže může poškozovat pilatka růžová (Allanctus cinctus) a pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla) – příznakem jsou svinuté lístky. 1. ošetření provedeme koncem dubna při rašení prvních listů a po 14 dnech ještě dvakrát opakovat; pidikřísek růžový (Typhlocyba rosae) – žlutobíle kropenaté listy a mšice (Aphidoidea). Při prvních výskytech ošetřete přípravkem Decis Mega, Karate Zeon, Mospilan 20 SP aj. Sledujte rovněž i výskyty houbových chorob jako černou skvrnitost listů (Diplocarpon rosae), padlí růžové (Sphaerotheca pannosa) a rez růžovou (Phragmidium mucronatum) a podle potřeby je včas ošetřete např. přípravkem Baycor 25 WP aj.
Mečíky (gladioly) – před výsadbou neopomeňte namořit hlízy proti houbovým chorobám přípravkem Mirage 45 Ecna, Spartakus, Sportak HF podle návodu a případně i proti třásněnce mečíkové, která přezimuje na hlízách.
Kosatce poškozuje květilka kosatcová (Phorbia servadei). Je to moucha (velikosti mouchy domácí), jejíž larvy se vyvíjejí v květních poupatech a způsobují jejich zahnívání. Samičky kladou vajíčka do ještě uzavřených poupat a vylíhlé larvy vyžírají a poškozují vnitřek poupat. Dospělé larvy květ opouštějí a kuklí se v zemi, kde přezimují. Na jaře (v dubnu) se z přezimujících puparií líhnou mouchy. Mívá jednu generaci v roce. Preventivní ochrana spočívá ve včasném odstranění napadených poupat, tj. dříve, než je dospělá larva opustí. Napadená poupata je nejlépe zničit (spálením). V žádném případě je nedávat do kompostu! Chemické ošetření proveďte jedenkrát při objevení prvních květních pupenů a podruhé těsně před kvetením rostlin např. přípravkem Decis Mega a dalšími. Do postřikové kapaliny je vhodné přidat smáčedlo.

Jehličnany
Zvláště na slunných suchých stanovištích sledujte výskyty korovnic (Adelgidae), štítenek (Diaspididae) a svilušek (Tetranychidae). V případě 1. výskytů ošetřete přípravkem Decis Mega, Karate Zeon, Mospilan 20 SP, Talstar 10 EC (účinkuje i na svilušky) aj. Následkem sání larev korovnice smrkové (Sacchiphantes abietis) nebo korovnice zelené (Scchiphantes viridis) vznikají na větvičkách smrků šiškovité hálky. Jsou to mšice specializované na jehličnaté dřeviny. Oba druhy napadají především stromy vysazené na sušších slunných stanovištích (solitéry), kde se smrkům moc nedaří. Přezimují ve stadiu larev v paždí pupenů nebo v puklinách kůry smrků. Zpravidla v dubnu larvy přelézají na mladé výhonky a začínají sát, následkem čehož vznikají hálky. Mšice je opouštějí v polovině července, korovnice zelená přelétá na modřín, korovnice smrková na další smrky. Koncem léta se korovnice zelená vrací zpět na smrk, kde naklade vajíčka. Ochrana proti korovnicím spočívá především v pěstování smrků na vhodných stanovištích. Odstřiháním a zničením (spálením) vytvořených hálek ještě před jejich otevřením omezíme množství korovnic v následujícím roce. Tvorbě hálek zabráníme, pokud smrky po vyrašení (koncem března nebo začátkem dubna) ošetříme některým z registrovaných insekticidů – Chess 50 WG, Karate Zeon, Mospilan 20 SP, Pirimor 50 WG aj.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 5/2010.

Text a foto Ing. Josef Gall, SRS Přerov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down