12.08.2017 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obsah dusičnanů v bazalce v závislosti na odrůdě – II. díl

V minulém dílu jsme se dozvěděli, jaké faktory ovlivňují kvalitu bazalky a na čem závisí obsah dusičnanů. V druhém dílu se dočtete, k jakým výsledkům nejen ohledně množství dusičnanů v bazalkové nati zkoumaných odrůd autorka dospěla.

Celkový obsah dusičnanů v bazalce byl v několika případech vysoce nadlimitní. Pokud by se vycházelo z údajů, které uvádí Alexander (2008) ve spolupráci s organizací EFSA, byla by především bazalka z roku 2014 prakticky neprodejná, vyjma ´Ohře´ a ´Lettuce Leaf´ (avšak výkyvy byly způsobené s velkou pravděpodobností uložením vzorku do chladničky). Jako optimální hodnoty totiž uvádí 1827 až 2292 mg/kg.

Při srovnání s limity nastavenými pro podmínky ČR (příklad s listovou zeleninou) 3000 mg/kg by většina vyhodnocených vzorků splňovala maximální povolené množství, avšak také s výjimkou roku 2014, odrůd ´Red Rubin´, ´Dark Green´ a ´Mammolo Genovese.´ Stabilně nejlepší odrůdou s nejnižším obsahem dusičnanů byla ´Ohře´, česká odrůda, která v pokuse figurovala jako kontrola.

Text a foto

Ing. Eliška Fogašová,

Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D.,

Ing. Jan Wolf,

Mendelova univerzita v Brně, ZF v Lednici

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down