Valtické Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny, které letos zahájilo pátou sezónu po velké rekonstrukci, zažívá velký zájem turistů. Podle mluvčí Národního zemědělského muzea Jitky Taussikové, pod nějž valtická expozice spadá, navštěvuje muzeum mnohonásobně více lidí než před ní. Pomohla i společná vstupenka s místním zámkem.
Jelikož rekonstrukce muzea byla financovaná z evropských dotací, není možné do expozic v době udržitelnosti nijak zasahovat. Lhůta uplyne na jaře roku 2025 a poté vedení muzea plánuje další úpravy, doplnění a rozšíření expozic. Sbírkový fond muzea je bohatý a zdaleka ne na všechny předměty je místo v expozicích. „V nich ukazujeme návštěvníkům to nejlepší a nejzajímavější, co v depozitářích máme. Pochopitelně nám však ještě zůstávají v depozitářích mnohé vzácné a cenné předměty. Příští rok bychom chtěli uspořádat výstavu o zpracování ovoce a zeleniny, na níž bude možnost prezentovat zajímavé předměty spojené s tímto tématem. Jsou to například pomůcky pro výrobu povidel, ať už různá míchadla, keramické cedníky či zásobnice na povidla, raritní jsou dnes již také staré skleněné zavařovací nádoby. Návštěvníkům by se měla představit také podomácku vyrobená pálenice na slivovici, kterou muzeum před časem získalo na Zlínsku,“ uvedla Taussiková. Některé předměty se dají prezentovat při časově omezených výstavách. Muzeum tak uvažuje o výstavě modelů parků či plastických obrazů parků akademického malíře Josefa Vackeho.
Do valtického muzea míří i zahraniční turisté, nejčastěji ze Slovenska, ale přijíždí také hodně Rakušanů a Němců, pro které je k dispozici audioprůvodce v rodném jazyce. Po rekonstrukci muzeum ožilo také jednorázovými akcemi. „Díky multifunkčnímu pavilonu na nádvoří je zde možné dělat krátkodobé výstavy, workshopy, přednášky a podobné akce. Využívaná je také pavlač pro outdoorové výstavy. Tradiční bývá přehlídka balkonových květin, letniček a zemědělských plodin,“ uvedla Taussiková.*
Zdroj: ČTK