Branami výstaviště prošlo během čtyř dnů trvání Flory Olomouc přes 65 tisíc návštěvníků, což dokazuje, že o letošní jarní etapu naší největší české květinové výstavy byl mimořádný zájem. Výstavištěm zněla kromě češtiny taky slovenština a polština.
Zahradnické výstavy mají v Olomouc dlouhou tradici. Vůbec první se v olomouckých sadech konala v roce 1958 a letos si na výstavišti připomínají 40 let od chvíle, kdy byl pro květinové výstavy zvolen název Flora Olomouc. Letos se jí zúčastnilo na 400 domácích a zahraničních vystavovatelů a prodejců z Polska, Slovenska, Rakouska, a Německa s pestrou nabídkou květin, semen, ovocných a okrasných výpěstků, zeleniny, pomůcek a potřeb pro zahrádkáře a kutily.
Jako obvykle patřil k nejvíce navštěvovaným výstavní pavilon A, který tvůrci ústřední výstavní expozice proměnili v biblickou „Rajskou zahradu“. Ta byla i mottem letošní Flory. Jarním květinovým výpěstkům domácích a zahraničních zahradnických firem v ní dominoval 160letý „strom poznání“ – palma žumara, původem z jihovýchodní Asie, se stylizovaným květinovým hadem kolem kmene. Šest metrů vysoký exemplář pro výstavu zapůjčili zahradníci z kroměřížské Květné zahrady, zapsané v seznamech památek UNESCO.
Jarní květiny – na 16 a půl tisíce kusů tulipánů a 14 tisíc kusů macešek – vysadili zahradníci také na venkovních plochách areálu výstaviště (kromě hlavní aleje, kde stále probíhá celková rekonstrukce).
Květinová Flora byla tradičně spojena se soutěžemi určenými vystavovatelům, na kterých se podíleno mnoho zkušených floristů. Nejlepšími expozicemi se mohly pochlubit zahradníci z Bonsai centra Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště, společnost Smithers – Oasis Czech republic Jezbořice a Svaz květinářů a floristů.
svatební pavilon E
Velkému obdivu zejména návštěvnic jarní Flory se těšila přehlídka exponátů tradiční floristické soutěže v květinové vazbě, pořádané Svazem květinářů a floristů. Vyplnila celý prostor pavilonu E a sváteční květinové aranžmá zde byly vystaveny spolu s ukázkami současné svatební módy, šperků a stolování. Do soutěže se přihlásilo celkem 37 soutěžících, z toho v juniorské kategorii se jich utkalo čtrnáct. Poroty vysoce hodnotila úroveň juniorských prací, které byly podle ní srovnatelné s kyticemi seniorů. Zlatou medaili z floristické soutěže v aranžování svatebních kytic si v kategorii seniorů z Olomouce odvezla floristka Kateřina Kamenárová z firmy Dopitaflor Brno a v kategorii juniorů Heda Pfeiferová ze SOŠ zahradnické a SOU Rajhrad.
Další zajímavosti
Členové Českého zahrádkářského svazu se na Floře představili sbírkami kaktusů, sukulentů a masožravých rostlin, expozicí odrůd narcisů, automotoklub Ecce Homo Šternkerk poutal květinami nazdobeným automobilovým veteránem z 30. let a nepřehlédnutelný byl i devítimetrový americký Lincoln, svatebně odekorovaná limuzína připravená pro novomanžele. Velmi hezkými expozicemi, které byly rovněž ohodnoceny i v soutěži, se prezentovali i Svaz květinářů a floristů, Zahradnická fakulta z Lednice MZLUv Brně a Střední zahradnická škola z Mělníka.
Návštěvníci Flory Olomouc měli možnost navštívit i sbírkové skleníky výstaviště s exotickou květenou a faunou. Kromě toho byla umožněna i bezplatná prohlídka botanické zahrady olomoucké univerzity Palackého. Součástí zábavného programu byl opět dvoudenní folkový festival za účasti nejlepších českých skupin a zpěváků včetně skupin Fleret, Traband, Burana Orffchestru, Žalman a spol. a dalších. Letní etapa květinové Flory se bude konat ve dnech 16. až 19. srpna a jejím návštěvníkům by se už v plné nádheře měla představit i zrekonstruovaná a nově osázená dominanta Smetanových sadů, 710 metrů dlouhá hlavní alej.