Cílem příspěvku je poskytnutí informací o výskytu nového škůdce kustovnice, vlnovníka Aceria kuko, v České republice. Jeho přítomnost byla u nás poprvé prokázána v roce 2016. Posouzeno je riziko rozšíření a škodlivosti škůdce pro kustovnici, případně pro další druhy hostitelských rostlin pěstovaných na území ČR.
U kustovnice, stejně jako u jiných cizokrajných druhů užitkových i okrasných rostlin, ovlivňuje její původ spektrum případných patogenů a škůdců, kteří mohou rostliny napadat. V prvních letech po zavedení nového druhu většinou nebývají s patogeny a škůdci žádné problémy. Pokud jim však nové prostředí poskytne možnost přežívání a rozmnožování, může se situace změnit. V létě roce 2016 byly na dvou lokalitách okresu Brno-město (Chrlice) a Brno-venkov (Popovice) nalezeny rostliny kustovnice s nápadnými hálkami na listech. Odebrané vzorky byly na Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity v Brně podrobeny mikroskopické analýze a provedeny umělé infestace dalších hostitelských druhů rostlin. Na listech, ojediněle i řapících, se vyskytovaly okrouhlé až nepravidelné hálky uspořádané jednotlivě či ve skupinách. Tyto hálky byly z počátku světle zelené, okrouhlé hálky dosahovaly velikosti 1,5–4 mm, protáhlé hálky 3–6x2–3 mm. U starších hálek na líci listů se pletivo zbarvilo fialově, na rubu listů hnědě a nekrotizovalo. Ve středové části hálky byl výstupní otvor. Listy s větším počtem hálek byly silně deformované. Ojediněle se hálky vyskytovaly i na řapících, mohou se tvořit i na zelených částech výhonů a pupenech. U silně napadených rostlin je výrazně potlačena tvorba květů, případně plodů.
Text a foto
doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.,
Mgr. Ing. Eva Hrudová, Ph.D.,
MENDELU v Brně,
Ústav pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2018.
Dobrý den,
zasadila jsem letos na jaře kustovnici čínskou a je napadena pravděpodobně vlnovníkem. Jak ji mám nejlépe ošetřit, děkuji.
Lenka