30.08.2011 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novošlechtění ze školek z Litomyšle

V minulém čísle jsme se věnovali popisu odrůd Berberis thunbergii na jejichž šlechtění se nemalou měrou podílel Ing. Michal Andrusiv. Další skupinou rostlin, kterou rozšířil o nové kultivary je rod:

Physocarpus
Asi před osmi lety se podařilo vyselektovat z křížení Physocarpus opulifolius ´Aureus´ x Physocarpus opulifolius ´Diabolo´® tři základní typy rostlin. Tyto tři typy odkoupil a pojmenoval Ing. Schuch ze školky Zdechovice. Vznikly tak odrůdy ´André´, ´Schuch´ a ´Zdechovice´. Nejvýraznější a nejprodávanější je odrůdou je ´André´, která je do určité míry podobná odrůdě ´Mindia´ (´Diabolo d‘Or´), jenž byla vyšlechtěna ve Francii. Odrůda ´André´ má však zářivější a výraznější červené vybarvení. Toto vybarvení je nejhezčí na jaře, případně po zpětném řezu a novém vyrašení. Rostliny dorůstají 2,5–3 m výšky a rostou bujně. Za zmínku stojí i barevné semeníky. Rostliny je zcela mrazuvzdorná a odolná vůči chorobám. V současné době je rozšířena téměř po celé Evropě. Velikou oblibu získává v Rusku. Physocarpus opulifolius ´André´ je možné volně množit a prodávat. Zbývající dvě odrůdy ´Schuch´ a ´Zdechovice´ mají obdobné charakteristiky, avšak jejich vybarvení není tak výrazné.
Další dvě nové odrůdy Physocarpus opulifolius ´Chameleon´ a ´Korona´ jsou pupenovými mutacemi Physocarpus opulifolius ´André´. V současné době jsou tyto odrůdy v Nizozemsku zkoušeny a množeny. ´Chameleon´ – první pestrolistá odrůda tavoly. Bohužel tato mutace není zcela ustálena, a tak se některé výhony vrací do původní červené barvy. Je nutné pokračovat v selekci. Rostliny rostou pomaleji a poměrně kompaktně. Dosahují 1,5 m výšky. Jsou zcela otužilé. ´Korona´ – tato pupenová mutace raší v brzkém jaru medově žlutě, později přechází tato barva v naprosto ojedinělou zářivě červenou. Nemá žádnou tendenci ke zvratu. Roste středně silně. Dorůstá do 1,5–2 m výšky. Je odolná a nenáročná.
Kromě již uvedených odrůd Physocarpusů má Ing. Michal Andrusiv ještě rozpracovány další nadějné formy. Perspektivní se jeví některé kompaktní, případně poléhavé hybridy.

Betula
Jen okrajově se chci ještě zmínit o zajímavém křížení bříz Ing. Michalem Andrusivem. I zde se již po patnácti letech objevují první výsledky.
B. verruculosa ´Golden Obelisk´ – je sloupovitá odrůda zlatého zbarvení listů, kterou již množí Ing. Pavel Schuch ve Zdechovicích. Křížením Betula nana x Betula verruculosa ´Golden Cloud´ vznikl zakrslý typ Betula nana se zlatým olistěním. Vypadá velice dobře a je již ve zkouškách v Holandsku. Svým vzrůstem je vhodná i do menších zahrad.

Vaccinium
Dovolte mi ještě představit dvě odrůdy kanadských borůvek Vaccinium corymbosum s neobvyklým pestrým zbarvením listů. Tyto borůvky byly vyselektovány před lety z výsevů borůvek ve Školkách v Litomyšli. Jedná se o:
V. corymbosum s pracovním názvem žlutolistá – borůvka se zlatožlutým olistěním. Keř je středně velký, 1,2–1,5 m vysoký, mírně rozložitý. List je široce eliptický, 4–5 cm dlouhý, při rašení načervenalý, později na plném slunci zlatožlutý, v mírném stínu světle žlutý. Na slunci se nepálí. Květenství je hrozen chocholičnatý a jednotlivé květy jsou bílé. Plody jsou střední až větší o průměru 8–12 mm, chuť je poměrně dobrá, s borůvkovým aroma. Doba zrání je přibližně na konci července až začátkem srpna.
V. corymbosum s pracovním názvem pestrolistá – borůvka u které je list při rašení bělorůžový, později je sytě zelený. Rostlina je středně vysoká, 1,2–1,5 m, mírně rozložitá. List široce eliptický, 4–5 cm dlouhý a 2–3 cm široký. Květenství je chocholičnatý hrozen a jednotlivé květy jsou bílé. Plody jsou větší 10–15 mm velké, chuť je dobrá. Doba zrání je stejná jako u předchozího výběru.

Text a foto Ing. Václav Truhlář, Školky Litomyšl, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down