Sortiment odrůd meruněk, které jsou u nás zapsány ve Státní odrůdové knize ČR (SOK), je poměrně široký. Některé zastaralé odrůdy v poslední době registrovaný sortiment opustily a byly nahrazeny moderními novými odrůdami českých šlechtitelů. Navíc lze u nás prodávat i rozmnožovací materiál odrůd zapsaných v úředním seznamu kteréhokoliv členského státu EU, existuje tzv. Společný katalog odrůd ovoce (Frumatis), zápis do SOK ČR tak není podmínkou pro výrobu a prodej sadby ovocných plodin. To znamená, že odrůdová skladba sadů se v posledních letech poměrně výrazně proměnila.
Plocha produkčních sadů sice poklesla, ale situace není tak špatná, jako je tomu např. u broskvoní, v posledních letech se drží na konstantní úrovni. Meruňka je teplomilný ovocný druh, proto nejpříhodnější podmínky pro pěstování se nachází zejména v jižní části území našeho státu, středních Čechách a dalších níže položených oblastech. Avšak s pozvolna se měnícím klimatem, mírnějšími zimami a teplejšími léty se možnosti pěstování meruněk rozšiřují. Zásadnější než nadmořská výška, se stále více jeví výběr vhodného stanoviště. Lokalita by měla být chráněná od severu a západu proti studenému proudění, nejvhodnější je jižní, jihovýchodní nebo východní mírný svah. Zásadně se vyhýbáme mrazovým kotlinám a nízko položeným pozemkům v blízkosti vodních ploch a toků, kam mráz ztéká a riziko zmrznutí ve dřevě nebo květních pupenech v zimě nebo v květu, případně malých plůdcích v jarním období, je tak značné.
Níže následují popisy vybraných novějších převážně původních českých odrůd, doplněných několika osvědčenými zahraničními odrůdami, které jsou vhodné svými vlastnostmi pro produkční sady. Odrůdy jsou seřazené v abecedním pořadí.
Adriana
Patří mezi rané odrůdy, zraje 12 dnů před odrůdou Velkopavlovická. Je původní českou odrůdou. Vzrůstnost stromu je slabá až středně bujná, habitus tvoří vzpřímený až rozložitý. Plod je středně velký až velký, z bočního pohledu nesouměrně kosočtverečný, z čelního elipsovitý. Základní barva slupky je oranžová se středně velkým oranžovočerveným líčkem na osluněné straně plodu. Je málo až středně hustě plstnatá. Dužnina má světle oranžovou barvu, je tuhá, méně až středně šťavnatá. V chuti je harmonická s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, dobrá. Pecka k dužnině není přilnavá nebo jen velmi slabě. Jádro má silně hořké. Plodnost je velká. Předností odrůdy jsou vyrovnané pěkné a kvalitní plody univerzálního využití a rezistence k virové šarce.
Celý text článku včetně popisu vybraných odrůd naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 8/2021.
Text a foto Bc. Tomáš Jan, ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad*