Nově vysazených stromů v Brně letos díky deštivému jaru uhyne méně než loni

Tropické teploty letos neškodí nově vysazeným stromům v Brně tolik jako loni. Důvodem je zejména deštivé jaro, řekla Kateřina Novotná z podniku Veřejná zeleň města Brna (VZMB). Správci nicméně o rostliny pečují v podstatě nepřetržitě, zalévají i v noci. Každý večer se spouští závlahy také na travnatých plochách v parku na Moravském náměstí a přibližně jednou týdně tam zahradníci zalévají trvalky. Rostliny vysazené po rekonstrukci parku se dobře uchytily a úhyny jsou minimální, sdělila Adéla Hanáková ze společnosti Kavyl, která má vegetační úpravy na starost.

"Na jaře dlouho pršelo, takže letos bude úhynů méně. V porovnání s loňskem odhaduji tak o třetinu," uvedla Novotná.

Uzpůsobují zálivku

Loni uhynula asi čtvrtina z 2000 stromů, které městský podnik vysadil. "Ale i dříve vysazené stromy takhle ostré slunce nesou špatně. Na náměstích, kde je otevřený prostor a výheň, chřadnou," uvedla Novotná. Pokud jsou stromy oslabené, hůře bojují také s patogeny. Například platany podle Novotné nyní napadá houbová choroba. Správci městské zeleně teplotám uzpůsobují množství a intenzitu zálivky, využívají zavlažovací vaky a od letoška nově i tzv. megavaky pro velké a významné stromy. Používají je třeba u Janáčkova divadla nebo v okolí Špilberku. Osvědčila se i injektáž kořenového systému, kdy se půda v mezikořenovém prostoru vysokým tlakem vzduchu provzdušní, čímž vznikne prostor pro dodání živin. Následně ke kořenům pracovníci aplikují vodu s organickým výluhem a kondicionér.

Některé druhy stromů, zejména v uličním stromořadí, ale přesto v těchto klimatických podmínkách udržet nelze. "Například v Zemědělské ulici byly původně sloupovité duby, s kterými máme v posledních letech špatné zkušenosti. Nahrazují je proto třeba okrasné hrušně nebo jerlín japonský. Dále jsou vhodné okrasné třešně či některé druhy javorů," poznamenala Novotná. Stromy na Moravském náměstí zalévají zahradníci přibližně jednou za 14 dní, přičemž na jeden strom je třeba 100 litrů vody. "Závlahy na travnaté plochy pouštíme nyní každý den na noc, trvalky zavlažujeme asi jednou týdně. Jsou stavěny na minimální spotřebu vody a při výsadbě jsme je vybírali podle toho, zda jsou ve slunném nebo stinném stanovišti. Úhyny jsou tak minimální, něco se vyselektuje, což je přirozené," dodala Hanáková.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down