06.11.2022 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové typy trvalkových záhonů v městském prostředí

Zhruba v posledních deseti až patnácti letech se obce v České republice vracejí ke květinám ve veřejné zeleni, čímž překlenuly absenci tohoto prvku z období 90. let minulého století. Každá obec má však svá specifika, místní klimatické podmínky a zažité, historické přístupy péče o zeleň, ze kterých se odvíjí přístup ke květinovému dekoru. V dnešní době můžeme říct, že je minimum obcí, které se touto tématikou nezabývají vůbec.

V současné době většina měst a obcí chce své veřejné prostory zkrášlit květinovou výzdobou. Problémem jsou v první řadě finanční prostředky, které je třeba vynaložit pro udržitelnost takovéto výzdoby a rovněž svůj podíl na utváření kvetoucích záhonů má současná změna klimatu. Toho si byli plně vědomi nejen zahradníci, ale i výzkumní pracovníci z květinářských oborů a od 90. let 20. století v našich podmínkách testují různé typy tzv. nízkoúdržbových trvalkových a letničkových záhonů. Za všechny můžeme zmínit Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., v Průhonicích, popř. Zahradnickou fakultu MENDELU v Lednici nebo ČZU v pražském Suchdole, ale i celá řada našich kolegů zahradníků má lví podíl na tomto oboru.

Vrátíme-li se do Strakonic na počátek 90. let minulého století, tak květinou výzdobu tvořily pouze tři nenápadné záhony o rozměru několika metrů čtverečních letničkových, tzv. ornamentálních výsadeb. Trvalkové záhony ve Strakonicích v této době neexistovaly. Na přelomu milénia jsme i ve Strakonicích začali koketovat s trvalkami, prvními náznaky použití bylo vytvoření květinových pásů v podrostu stromů v rušné Podsrpenské ulici a trvalková obruba záhonů s keři v nově vzniklém hradním parku. Tyto výsadby zaznamenali i pracovníci VÚKOZ v Průhonicích, konkrétně kolega Ing. Adam Baroš, který již léta pracoval na štěrkových záhonech po vzoru německých kolegů ve stylu Silbersommer. V Průhonicích na výzkumných plochách vytvářel vhodné typy záhonů pro naše podmínky, které potřeboval vyzkoušet v konkrétních podmínkách městského prostředí.

Text a foto Bc. Tomáš Turek, Ing. Jaroslav Brůžek,

Městský úřad Strakonice, odbor životního prostředí

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down