V minulém čísle jsme vám přinesli přehled o paprikách a okurkách, se kterými bylo v letech 2010 a 2011 v ÚKZÚZ zahájeno řízení a následně k 15. červnu 2013 byly mezi nimi registrovány nové odrůdy. V tomto druhém díle bych vás ráda seznámila s odrůdami cibule jarní, cibule ozimé, melounu vodního, pažitky, rajčete a tykve obecné.
Rajče (Lycopersicon esculentum) (mezititulek)
K uvedenému datu je ve Státní odrůdové knize zapsáno 79 odrůd rajčete, z toho 37 odrůd rajčete determinantního a 42 odrůd rajčete indeterminantního. Nově byly registrovány následující odrůdy:
´Buzău 22´ je pozdní determinantní odrůda určená pro pěstování na poli.
Postavení listů na rostlině polovzpřímené, list dlouhý, úzký až středně široký. Květenství jednoduché i složené. Plod velký až velmi velký, velmi měkký, na podélném řezu zploštělého tvaru, žebrování u stopky silné, placenta velmi velká, počet komor více než šest, barva před zralostí středně až tmavě zelená se středním rozsahem tmavě zeleného žíhání, barva ve zralosti červená, skladovatelnost plodu střední, obsah sušiny ve zralosti velmi nízký.
Odrůda je rezistentní k Verticillium dahliae – rasa 0 a k Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici – rasa 0.
´Buzău 47´ je pozdní determinantní odrůda určená pro pěstování na poli.
Postavení listů na rostlině polovzpřímené, list středně dlouhý, středně široký. Květenství převážně jednoduché. Plod středně velký až velký, měkký, na podélném řezu slabě zploštělého tvaru, žebrování u stopky slabé, placenta velká až velmi velká, počet komor více než šest, barva před zralostí světle zelená bez žíhání, barva ve zralosti červená, skladovatelnost plodu velmi krátká, obsah sušiny ve zralosti nízký.
Odrůda je rezistentní k Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici – rasa 0.**
Text a foto Ing. Lenka Lefnerová, ÚKZÚZ, Brno
Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2014