Beseda s fotografem Jindřichem Štreitem, zemědělská technika v chodu, chemické pokusy s mlékem i nonstop směna v pivovaru – to je program letošní Muzejní noci v Národním zemědělském muzeu Ostrava. V sobotu 28. srpna od 17 hodin až do půlnoci mohou návštěvníci těšit na bohatý program plný zábavy i poznání.
Muzejní noc zahájí v 17 hodin volná prohlídka expozic Zemědělská technika, Depozitář potravin a Galerie českých potravin a výstav 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích, Jindřich Štreit a lidé v zemědělství. Poodhalit Tajemství mléka návštěvníci mohou na programu, který je přichystán ve spolupráci s Ústavem analýzy a chemie potravin Univerzity Tomáše Bati. Od 17 do 20 hodin si návštěvníci zkusí odpovědět na otázky – Kolik mléka musím denně vypít? Je mléko zdravé? Kolik mléka je potřeba na výrobu jogurtu nebo sýru? Kdo nám krade vápník? Během aktivit - výroba sýřeniny pomocí kyselé hydrolýzy, měření povrchového napětí mléka pomocí potravinářského barviva a saponátu, zjišťování pH mléka a porovnání s vybranými nápoji, určování senzorických vlastností a význam vápníku v mléce - ukázka odvápněné kosti a vysvětlení významu vápníku pro lidský organismus.
Výstavu Jindřich Štreit a lidé v zemědělství v 18 hodin doplní beseda s Jindřichem Štreitem, kterou bude moderovat Jiří Siostrzonek, slezský sociolog, fotograf a vysokoškolský pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Beseda bude vycházet z výstavy a témat zemědělství, člověk v krajině, zemědělské profese, životní styl vesnické komunity, vztah lidí k půdě, zvířatům, rituály a kulturní aktivity na vesnici v historii a dnes.
Od 20 do 24 návštěvníky čeká noční směna nejen na poli, ale také v pivovaru. Které stroje o žních pracují i v noci? Dnes probíhají zemědělské práce nikoli výjimečně i v noci, včetně například setí. V expozici zemědělské techniky si po setmění můžete prohlédnout mlátičky a kombajny, které jsou podstatné pro efektivní sklizeň. Co se děje v pivovaru po setmění? V pivovaru se vařilo nonstop, v nepřetržitém provozu pracovala varna a spilka, na třísměnný provoz sladovna a stáčírna do lahví. Dále kotelna, strojovna a údržba. Práce v pivovaru měla i určitá specifika vycházející z povahových vlastností prvního sládka. Ten pedanticky vyžadoval čistotu v provozu a brzy ráno, často ještě za tmy obcházel jednotlivé provozy a zjišťoval stav práce.
Nebude chybět ani opékání špekáčků a čepované pivo před budovou Národního zemědělského muzea.*
Zdroj: TZ NZM