Nepříliš známé kultivary dřevin – II. díl

Ve druhé části článku o méně či málo známých kultivarech dřevin bych opět uvedl ty, které bychom mohli ve výsadbách vídat častěji, případně upozornit na takové, u kterých je škoda, že jsou prozatím z důvodu nedostupnosti v podstatě nepoužívané.

Stejně jako minule se podíváme nejprve na některé dřišťály. Ty jsou pro svůj atraktivní vzhled, v některých případech velmi výrazné vybarvení a odolnost vůči nepříznivým podmínkám vhodné pro výsadbu jak do soukromých zahrad, tak na veřejná prostranství. U dřišťálu thunbergova (Berberis thunbergii) můžeme jmenovat třeba kultivar Diabolic. Jsou to kompaktní kulovité rostliny asi 50–100 cm vysoké a široké, s okrouhlými žlutými až žlutozelenými listy, které jsou v mládí červeně olemované a na podzim oranžovočervené. Je celkově podobný známému kultivaru Aurea. Lime Star je rovněž žlutolistý kultivar, ale listy nemají červené zabarvení a rostliny jsou mnohem kompaktnější, ploše kulovité, asi kolem 30 cm velké. Jsou vhodné do malých zahrad, do skalek, nádob nebo třeba k vytvoření nízkého lemu. Je podobný například známějšímu kultivaru Tiny Gold a pochází z Polska z roku 2014 od Janusze Szewczyka.

Výjimečně zakrslý, pro změnu červenolistý kultivar, je Bonsai Rot. Má drobné, úzké, červené až červenozelené lístky a je skutečnou miniaturou, která se vejde i do nejmenších skalek, třeba i v rámci nádob. Je to ukázka českého šlechtění, pochází od Michala Andrusiva ze školek v Litomyšli.

Text a foto

Petr Horáček

Celý text článku spolu s řadou fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down