Nestává se u nás tak často, aby se světil nový hřbitov. A ještě méně často to připadá u hřbitova řádových bratří premonstrátů. Zajímavá koncepce lesního hřbitova je završena dubovým křížem, jehož dřevo pochází z Klášterce nad Jizerou.
Návštěvníka na první pohled upoutá postava Krista, který zde není vyobrazen v poloze trpící, ale v poloze oslavné. Ruce směřující k zemi naznačují požehnání této zemi. Je tvořen technikou vysekávání do vnitřku dřeva. Postava je celá postříbřena čistým plátkovým stříbrem, upravena částečně plamenem a některé plošky jsou přesekány. Celé sochařské dílo působí zklidňujícím dojmem.
Vlastní kříž je impregnovaný speciálním nátěrem podle vlastní receptury, kde se vyskytuje, terpentýn, včelí vosk, pryskyřice a mnoho dalších ingrediencí. Po konečné úpravě byl korpus přeleštěn. Počítá se s tím, že během krátké doby dostane nazelenalou patinu a splynutí s okolní přírodou bude o to silnější
Cílem všech, kteří se na tvorbě nového hřbitova podíleli, bylo nejen vytvořit dokonalé dílo pro poslední odpočinutí, ale také navrátit krajině to, co z ní zmizelo, napomoci k oživení tohoto zapomenutého, ale krásného koutu světa.
Autorem kříže je Václav Gatarik, který studoval v Kielu u prof. Kolbasa a jeho sochy jak dřevěné, tak kamenné i keramické najdete po celém světě. Jsou součástí jak soukromých zahrad a parků, ale také veřejných prostor – České Budějovice (Stromovka), Klášter nad Jizerou (Pivovarská zahrada), Egypt, Japonsko, ale především Německo, kde hlavně tvoří. Pro oživení kraje spřádá dalekosáhlé plány, které mu jistě vyjdou a nejen jeho sochy budou zdobit naši veřejnou zeleň i soukromé plochy.