Nejznámější kaštan Knížák z unikátního kaštanového sadu v Nasavrkách na Chrudimsku je ve špatném stavu a přijde o část koruny. Odborný zásah by měl prodloužit život mohykána, který je podle radnice nejmohutnějším kaštanovníkem v Čechách. V tiskové zprávě to uvedl vedoucí Správy CHKO Železné hory Vlastimil Peřina. Strom pochází z původní sady jedlých kaštanů, které nechal vysadit v roce 1776 kníže Jan Adam Auersperg.
Stabilita stromu se v poslední době výrazně zhoršila, a to kvůli rozpadu základní části kmene, který má obvod přes pět metrů. Podle odborníků hrozí rozlomení hlavních větví, což by mohlo vést k úplnému zániku stromu. V bezprostředním okolí stromu již proto stojí provizorní zábrany vstupu.
"Pro další zachování Knížáku ve formě živého bezpečného torza je nutné provést ošetření dřeviny formou radikálního odlehčovacího řezu v části jeho koruny. Jako všichni v Nasavrkách máme i my s kolegy na správě CHKO s tímto stromem silné emociální pouto. Dali jsme však plně na doporučení zkušených odborníků, zásah schválila i rada města," uvedl Peřina.
Kromě uříznutí části koruny dostane strom podpěru a jeho kmen vazbu. Kolem kmene bude oplocení, aby se omezilo sešlapávání okolní půdy. Zájemci se budou moci s chystanými úpravami stromu seznámit ve středu 30. března od 17:00 přímo v sadu.
Nasavrcká kaštanka o rozloze 1,1 hektaru je jedním z největších sadů jedlých kaštanů v Česku. V parku se zachovalo až do dneška několik stromů z původní výsadby, celkem v parku roste zhruba stovka kaštanů. Kaštanovníky mají výšku do 25 metrů a průměr koruny kolem 13 až 15 metrů. Zdravotní stav menších stromů je podle radnice dobrý, největší stromy již dožívají.
Vlastníkem kaštanky je město Nasavrky, které má kaštanovník i ve svém znaku. Od roku 1990 je celý sad chráněný jako přírodní památka.
Server věnovaný jedlým kaštanům uvádí, že v celé ČR jsou pouze tři takzvané kaštanky s jedlými kaštany, kromě Nasavrk také v Chomutově a u obce Březno v severních Čechách. Další jedlé kaštany se vyskytují samostatně či v malých skupinách.*