Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) navštívil ve dnech 29. listopadu až 2. prosince 2022 prezident Evropského odrůdového úřadu (CPVO) Francesco Mattina. CPVO je pro ÚKZÚZ nejdůležitější zahraniční partner v oblasti ochranných práv k odrůdám.
Investice a invence vložená do šlechtění může být snadno znehodnocena neoprávněným využitím odrůdy. Nezbytnou formou ochrany duševního vlastnictví šlechtitelů je tzv. ochrana práv k odrůdám. V Evropské unii existují souběžně dva systémy ochrany práv k odrůdám, a to národní odrůdová práva, která platí na území jednoho určitého členského státu EU, a odrůdová práva Společenství, která platí jednotně na území všech členských států EU. V České republice je za systém ochrany práv k odrůdám odpovědný ÚKZÚZ a zároveň je v rámci EU pověřen CPVO k provádění zkušební činnosti pro účely udělení ochranných práv v EU. Na základě výsledků zkoušení ÚKZÚZ CPVO uděluje odrůdová práva platná na území EU, a to v trvání 25 let, v případě dřevin a brambor až 30 let.
Prezident Evropského odrůdového úřadu Francesco Mattina přijal, v rámci svého pracovního pobytu spojeného s českým předsednictvím v EU, pozvání ředitele ÚKZÚZ, Daniela Jurečky, k návštěvě Národního odrůdového úřadu ÚKZÚZ v Brně. Zde proběhlo setkání s plodinovými specialisty, kteří se věnují zkouškám pro ochranu práv pro CPVO, ale i pro další zahraniční ústavy. Hovořilo se zejména o potenciálu zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti, které poskytují jednoznačný popis odrůdy, sloužící k její identifikaci a jsou základem pro udělení ochranných práv k odrůdám jak v rámci ČR, tak EU. Součástí návštěvy byla i prohlídka zkušebních stanic ÚKZÚZ. Dalším cílem návštěvy Francesca Mattiny je seznámení se s osivářským a šlechtitelským sektorem v ČR. ÚKZÚZ v roli organizátora čtyřdenní návštěvy Francesca Mattiny připravil setkání s Českomoravskou šlechtitelskou a semenářskou asociací, a zástupci šlechtitelských firem polních, ovocných i zeleninových druhů. Proběhne též setkání se studenty Zahradnické fakulty MENDELU.
Aktuálně je v České republice 813 chráněných odrůd a 134 odrůd v řízení o udělení ochranných práv (OP). Nejvíce je chráněných odrůd obilnin (pšenice, kukuřice), dále trav (jílky – vytrvalý, Festulolium), ovocných druhů (jabloň, třešeň, meruňka, angrešt) a jetelovin (jetel luční). Trvalý zájem je o udělení OP k odrůdám pšenice, jílku mnohokvětého, jabloně, meruňky. O OP EU je zájem českých šlechtitelů zejména u pšenice, brambor, jabloní a hrachu polního. Stejně jako registrované odrůdy jsou odrůdy s udělenou ochranou práv uvedeny v online Databázi odrůd a také v Seznamu chráněných odrůd ÚKZÚZ.*
Zdroj: TZ ÚKZÚZ