Naším heslem se stalo, že „kudy chodíme, tudy sázíme“. Pokračujeme tak v osazování malebné nádražní budovy v Teplicích. Tentokrát jsme umístili květináče přímo k vlakům – na první nástupiště.
Zde se budou moct cestující během nástupu i výstupu, potažmo čekání na vlak, kochat netradiční odrůdou palem, jejíž deset exemplářů zdobí celý nádražní ochoz. Tyto palmy nesou odborný název Trachycarpus fortunei a jedná se o druh velice odolný vůči nepříznivému prostředí.
Palmy vzdorující zimnímu počasí
"Snad bychom mohli hovořit o palmách vůbec nejodolnějších. Jejich původ sahá až do vzdálené střední a severovýchodní Číny. Snad právě díky drsnému prostředí těchto studených končin dokáží vzdorovat i neúprosným -21°C. A mrazu navzdory mohou se správnou péčí vyrůst i do závratných 15 metrů," informuje kurátor botanické zahrady Jan Ptáček.
Naše zahrada si klade za cíl pozvednout lázeňský život ve městě a poukázat na další skryté potenciály města a děláme to tím, čemu nejvíce rozumíme – rostlinami. Nic z toho by nebylo možné nebýt vřelé spolupráce Správy železnic a Zahradnictví Dvořák a syn, které na své náklady palmy samo obstaralo a štědře poskytlo za poloviční nákupní cenu. Všem opravdu moc děkujeme, neboť díky společnému nadšení mohou staré zvyky najít své místo i dnes.
"Ačkoliv se to může zdát jako revoluční a převratná novinka, palmy na teplickém nádraží stávaly i dlouhá léta předtím. Jenomže, mám-li to říct trochu poeticky, zub času byl neúprosný a tak z této krásné tradice postupně sešlo. Myšlenka však žila dál a my jsme rádi, že jsme měli možnost ji opět uvést ve skutečnost," říká ředitel botanické zahrady Petr Šíla.
Existují vzácné a exotické druhy, které mohou růst pouze ve specializovaných sklenících. Ale ostatní rostliny nemusí růst pouze v zahradách. Věříme, že příroda patří do každodenního života člověka a může klíčit i na těch nejméně pravděpodobných místech.*
Zdroj: Botanická zahrada Teplice