Jaký je rozdíl mezi životem včel, vos a třeba čmeláků? Jak vypadá práce včelařů, proč je důležité hmyzí opylovače chránit a co dělat, když dostanete žihadlo? Tyto a další zajímavé otázky zodpoví již čtvrtý ročník akce Jedu v medu, který připravilo Národní zemědělské muzeum v Praze na sobotu 25. května ke Světovému dni včel.
Návštěvníci si budou moci vybrat z 16 workshopů pro děti i dospělé, které se zaměří na zajímavosti nejen ze života včel, ale také divokých hmyzích opylovačů. Pod bezpečným dohledem včelařů z Lesů hlavního města Prahy se děti podívají na život včel zblízka, naučí se, jak o včely pečovat, jak je léčit a také všechny podrobnosti o důležité práci včelařů. Dále se dozví, jak například rozlišit vosí a sršní hnízdo.
Pestrý program
Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 předvede včely v přenosném úlu a děti pod mikroskopem prozkoumají jejich anatomii. Včelaři vysvětlí základní pravidla i specifika chovu včel a dají ochutnat různé druhy medu.
Jaký je rozdíl mezi vosou a pestřenkou? A proč potřebujeme čmeláky a oni zase nás? Členové Českého svazu ochránců přírody seznámí zájemce s méně známými opylovači, kteří jsou ale pro přírodu a život na planetě stejně důležití jako jejich známější kolegové. Nadšenci z iniciativy Čmeláci PLUS zase vysvětlí, jak rozeznávat jednotlivé druhy čmeláků a jak upravit zahradu, aby tam čmelákům líbilo. V letošním roce na muzejním dvoře vznikl čmelín, přijďte se na něj podívat a třeba se nechat inspirovat.
Co všechno utváří prostředí, ve kterém hmyz žije, co mu pomáhá a co ho naopak ohrožuje? Jak se zapojit do ochrany prostředí? Poradí odborníci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. Návštěvníci si dále vyzkoušejí například výrobu hmyzích domečků pro včely samotářky, voskovaných ubrousků, medové koupelové soli nebo vaření z medu. Pro všechny věkové kategorie je připravena výroba medové kosmetiky – vazelíny z včelího vosku a medový peeling na rty. Ve spolupráci se společností Včely na střechách a Včelařstvím Machovi čekají na děti také interaktivní úkoly jako například včelí kvíz, chodníkové bludiště, záhadná poznávačka, ale i medové dobroty.
Program zahájí v sobotu ráno v 10 hodin medová snídaně na muzejním dvoře. Jaké se bude podávat menu? Jednohubky s máslem a medem zdobené lučními kvítky, kostky Medovníku original, dále několik druhů čaje, který si můžete osladit medem od muzejních včel ze střešní terasy. Milovníky dobrot čeká ještě soutěž o medovníkový dort, losovat o ceny se bude každou celou hodinu od 11 do 16 hodin. Muzejní dvůr rozvoní medem tradiční trh s včelařskými produkty. Pochutnat si bude možné na sladkých a slaných koláčích, kávě nebo limonádě, medových pernících a zmrzlině z Kunětic.
Zdroj: TZ NZM Praha*