Národní kolo soutěže Stockholm Junior Water Prize vyhrál student gymnázia v Litovli

Třetí ročník národního kola celosvětové soutěže Stockholm Junior Water Prize vyhrál Tadeáš Fryčák z Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Ve své prezentaci představil software Root Tracker, který sám naprogramoval. Program slouží k plně automatickému zpracování dat při zkoumání růstu kořenových systémů. Biologové, kteří zkoumají účinky různých chemických látek na kořenové systémy za zvýšených stresových podmínek, díky němu ušetří každý den několik hodin manuální práce. 

Root Tracker používají od ledna 2023 biologové a bioložky na Univerzitě Palackého, program otestovali už na několika tisících obrázků. Projekt Tadeáše Fryčáka vyhodnotila odborná porota jako nejvíc originální. „Má velkou perspektivu, šel zajímavým způsobem do hloubky, má vlastní experimenty, které jsou velmi cenné a přinášejí odpovědi na více věcí – jako ukládat uhlík a vodu pro růst rostlin a biodiverzity,“ přiblížil rozhodnutí poroty slovenský hydrolog a environmentalista Michal Kravčík.

„Vítězství v národním kole je strašně skvělé, protože se budu moci poprvé podívat i mimo Českou republiku na nějakou soutěž. Je to pro mě velká příležitost něčeho dosáhnout. Soutěž mě obohatila hlavně v oblasti anglického jazyka, byla to první možnost se prezentovat v angličtině a vyzkoušet ji tak v praxi,“ popsal Tadeáš Fryčák.

Novinkou letošního ročníku bylo udílení Ceny veřejnosti, o které rozhodlo hlasování na webu. Vítězkou se stala Zuzana Urbanová, která se ve své práci zaměřila na mikroplasty v Brně.

Finálové kolo ve Stockholmu bude rozděleno na tři části. Soutěžící musí odevzdat práci psanou v angličtině, absolvovat online interview a prezentovat přímo na místě plakát. O vítězi rozhoduje mezinárodní porota, která hodnotí písemné práce i následné interview. Vítěz mezinárodního kola vyhraje 15 000 USD, trofej a diplom.

O projektu SJWP

Stockholm Junior Water Prize (SJWP) je mezinárodní projekt, který spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a udržitelnost. Každý rok tisíce studentů z více jak třiceti zemí světa soutěží o nejlepší práci, která přímo či nepřímo souvisí s vodou. Česká republika se soutěže účastní od roku 2022, koordinátorem národního kola je Mendelova univerzita v Brně. Vítěz národního kola reprezentuje svůj projekt, školu i Českou republiku v mezinárodním kole ve Stockholmu. Tam práce posuzuje porota složená z mezinárodních odborníků. Cenu vítěznému studentovi nebo týmu studentů předává patronka ceny, švédská korunní princezna Viktorie.

Zdroj: MENDELU*

logo MENDELU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down