Řez a míra řezu je u okrasných dřevin určována druhem a odrůdou dřeviny, jejím zdravotním stavem, podmínkami prostředí a účelem, kterého má být řezem dosaženo. Dlouhodobě jsou obecně rozšířena a pedagogy předávána doporučení ohledně řezu. Příspěvek popisuje pozorovaný dopad řezu u magnolií, některé efekty hlubokého řezu u dalších druhů dřevin a možnosti řezu u dřevin s ohledem na kvetení.
Řez v zásadě podporuje růst a omezuje květní tvorbu, nicméně správný řez je předpokladem bohatého kvetení. Ing. Vlasák dělí keře podle kvetení do několika modelových skupin. Například druh Hibiscus syriacus zařazuje do skupiny dřevin, u nichž se doporučuje pouze mírný zdravotní řez – do skupiny Magnolia stellata. To může ty, kteří tyto ibišky pro bohaté kvetení řežou, překvapit. V běžných případech je právě řez předpokladem bohatého kvetení. Příkladem jsou keře kvetoucí na letorostech. Dostatečné kvetení na letorostech, typicky Hibiscus syriacus, Caryopteris x clandonensis nebo Buddleja davidii Franch. zajistí právě vhodný hluboký řez v předjaří, po kterém se tvoří více nových výhonů. Opačným případem se vztahem k řezu by tedy měly být dřeviny s kvetením na loňských letorostech, jako jsou Forsythia x intermedia, Erica carnea, Buddleja alternifolia, druhy rodu Prunus a další. I zde je řezem podpořeno bohaté kvetení po vytvoření nových letorostů v loňském roce, obvykle v létě, pomocí řezu. Je vhodné, aby tyto dřeviny byly řezány po odkvětu (Kavka et al. 1970).
Řez by u většiny používaných druhů dřevin neměl být příliš hluboký, v opačném případě se jím v dalším roce podpoří růst a kvetení je slabší. Řez má pozitivní vliv na udržení kvality kvetení dřevin a může ovlivnit i celistvost porostu. Ve starší literatuře prof. Ing. Jaroslav Machovec, CSc., popisuje, že s ohledem na kvetení je nevhodné zmlazování nebo řez u Cercis, Chaenomeles, Cornus mas apod. (Kavka et al. 1970). Pravidelně řezané živé ploty z Cornus mas L. v zámeckém parku v Lednici kvetou opravdu poměrně slabě. Přes tvrzení prof. Machovce je možné, že i Cornus mas v řezaných živých plotech v Lednici i jinde by mohl při řezu, který by zachoval loňské výhony, kvést bohatě. Stejně jako Forsythia x intermedia udržovaná letním řezem. Některé druhy dřevin ale opravdu není příliš vhodné řezat s ohledem na kvetení. Jde o dřeviny, které kvetou na starém dřevě a na řez reagují příliš bujným růstem. Příkladem takové dřeviny je Kolkwitzia amabilis. Naopak jiné dřeviny, jako jsou pěstované kultivary Weigela florida nebo záhonové růže, mohou být mírně tvarované během celého roku. Přesto opakovaně kvetou. Dělení keřů podle jejich kvetení do skupin, jak činí Ing. Martin Vlasák, je bezpochyby cestou, jak snadno vysvětlit vhodné způsoby řezu.*
Text a foto Bc. Miroslav Sedláček, Brno
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2022.