Na výstavě bonsají v botanické zahradě v Praze lidé uvidí asi 80 okrasných stromků, které do Troji přivezou pěstitelé z Česka i ze zahraničí. Letos poprvé budou moci v soutěžním klání vybrat nejhezčí vystavený exemplář sami návštěvníci. Ceny bude miniaturním stromkům udělovat i porota. Sdělila to mluvčí zahrady Michaela Bičíková. Výstava se bude konat od 10. do 19. června.
"V letošním ročníku, který bude pojatý jako festival umění bonsají a kultury Japonska, bychom opět rádi představili ty nejkrásnější bonsaje od českých pěstitelů, ale i od těch zahraničních, například ze Slovenska nebo Německa," uvedl ředitel pražské botanické zahrady Bohumil Černý. V Japonské zahradě botanické zahrady budou vystavené i bonsaje z vlastních sbírek zahrady, dodal.
Soutěžního klání se podle mluvčí budou účastnit všechny vystavené bonsaje. Návštěvníci budou moci dát svůj hlas okrasné dřevině, kterou pokládají za nejhezčí, prostřednictvím QR kódů umístěných u každé vystavené bonsaje. Hlasovat bude možné po celou dobu konání přehlídky. Vítěz hlasování návštěvníků bude oznámený po skončení výstavy, informovala Bičíková.
Ceny bude miniaturním stromkům udílet i porota. V té zasednou mimo jiné japonský velvyslanec Hideo Suzuki a ředitel pražské botanické zahrady Černý. Hodnotit se bude to, jak rostlina vypadá, jak bylo provedeno její tvarování, jakou kompozici dřevina zaujímá s možnou doplňkovou rostlinou, a to, zda miska, v níž je miniaturní jehličnan nebo listnatý strom umístěný, s rostlinou ladí.
Výstava bude lidem přístupná od pátku 10. června. Zahrada má otevřeno denně od 09:00 do 19:00. Výjimkou je subtropický skleník Fata Morgana, který je v pondělí zavřený. Na výstavu bonsají platí běžné vstupné. To činí 150 Kč pro dospělé. Nově lze vstupenku pořídit i on-line za zvýhodněnou cenu 135 Kč. Děti, studenti a senioři mají vstup do areálu levnější.
Plánovaný je i doprovodný program pro malé a velké návštěvníky. Na ně čekají ukázky bojového umění a tradičního tance gejš, představení čajového obřadu školou Urasenke nebo vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa, jejíž členové hrají na japonské bubny. Návštěvníci budou moci ochutnat šlehaný čaj matcha a tradiční japonské pokrmy, vyzkoušet kaligrafii nebo si poskládat origami.
Botanická zahrada v Troji pořádá výstavu bonsají posedmnácté. Obvykle se výstava koná v jarních měsících, v letech 2020 a 2021 se akce konala na podzim. Důvodem byla tehdejší vládní bezpečnostní nařízení související s pandemií covidu-19. Přehlídku organizuje botanická zahrada dlouhodobě ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností.
Zahrada od dubna organizuje také komentované prohlídky jednotlivých expozic. Kurátorská provázení se konají ve čtvrtek a jsou v ceně standardních vstupenek. Každou neděli vpodvečer od 15. května do 25. září čekají na návštěvníky zahrady koncerty klasické hudby. Komorní hudební soubory zahrají díla Bedřicha Smetana, Antonia Vivaldiho a dalších skladatelů.
Botanická zahrada byla založená v roce 1969 a nyní mohou lidé v areálu vidět 15 000 druhů stromů a květin. Běžně zahradu navštíví kolem 370 000 lidí za rok. Loni, kdy byla zahrada v Troji kvůli covidu-19 a souvisejícím vládním nařízením část roku uzavřená, tam zavítalo asi 315 000 návštěvníků.*