Proběhl druhý ročník soutěže PIWI International Wine Challenge, která se zaměřuje na hodnocení vín vyráběných z interspecifických odrůd. Přihlášeno bylo téměř 200 vín. Kromě Německa, Rakouska, České republiky, Švýcarska a Itálie byla zařazena také vína z Francie, Španělska a Polska.
Dvacítka degustátorů z Itálie, Švýcarska, Rakouska a Německa vybrala vítězná vína podle stobodového systému OIV. „Letošní degustace opět ukázala, jaká kvalitní vína naši PIWI vinaři každoročně produkují,“ uvedl prezident PIWI International Alexander Morandell.
Hodnocení vín
Stejně jako v loňském roce byly ceny uděleny na základě následujících bodů:
- 87 až 92 bodů: velmi dobře = Silver
- 93 až 95 bodů: výborný = Gold
- 95 bodů a více: vynikající / špičkové víno = Top gold
Nejvyššího skóre v rámci celé soutěže (98 bodů) dosáhlo moravské víno Saphira 2021, výběr z cibéb z vinařství Miroslav Volařík z České republiky. Těsně za ním se umístilo víno Theiou (97 bodů) z vinařství Nove Lune v Cenate Sopra v Itálii.
Další vína v kategorii Top gold:
- Šumivé víno Brut, Weinhof Scharl, Rakousko
- Donauveltliner, vinařství Diem, Rakousko
- Divico, Agroscope, Švýcarsko
- Saphira 2022, Miroslav Volařík, Česká republika
- Cabernet Blanc 2022, Dürrenzimmern Wine Convention, Německo
- Souvignier Gris 2022, Britzingen, Německo.
Oceněno bylo celkem 147 vín, 8 získalo ocenění top gold, 34 gold a 105 silver. Moravská vína získala 14 ocenění a ukázala, že patří mezi absolutní špičku této kategorie. Nejúspěšnějším zástupcem Česka byl Miroslav Volařík, co do počtu medailí se nejvíce dařilo vinařství Vinselekt Michlovský.
Široká nabídka oceněných vín jasně ukazuje, že PIWI jsou silou, se kterou je třeba v nadcházejících letech počítat. „Soutěže vín jsou zejména důležitými ukazateli a nesmírně pomáhají budovat image odrůd PIWI ve světě vína, který je rovněž silně ovlivněn klimatickými změnami,“ řekl prezident PIWI German Andreas Dilger.
Zdroj: Vinařská unie*