04.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na arcibiskupské vinici v Hluku pokračují pracovníci ve stříhání révy vinné

Pracovníci společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž pokračují v těchto dnech ve stříhání vinic podniku v Hluku na Uherskohradišťsku. Činnost, při které zbavují keře révy vinné nadměrného počtu letorostů, tzv. tažňů, je součástí přípravy na novou vegetační sezónu. Práce zahájili začátkem ledna, hotové by měly být do konce února, řekli ředitel společnosti Jakub Dostalík a její zaměstnanec Pavel Dýnka.

Podnik vyrábějící mešní víno má téměř 12 hektarů vinic. Kromě Hluku pěstuje révu i ve Velehradě na Uherskohradišťsku, stříhání se pochopitelně týká také tamní vinice. Práce společnost se sedmi zaměstnanci zatím zvládá vlastními silami. V případě znatelného oteplení, a tedy nezbytného zrychlení stříhání by podle Dostalíka musela najmout brigádníky nebo agenturní pracovníky, jako tomu bylo například loni. „Letos to ale zatím vypadá tak, že nás počasí podrží,“ uvedl Dostalík. Stříhání révy musejí pracovníci stihnout dříve, než začne rašit. „Réva vinná je vlastně liána, která se táhne. Tak je potřeba ji nějak korigovat, aby se redukovaly výnosy. Zastřihujeme tažně, aby tam bylo maximálně šest až osm oček a réva dávala kvalitní hrozny. Nemůžeme keř přetížit, aby to mělo dostatečnou cukernatost a potom z toho bylo kvalitní víno,“ řekl Dýnka.

Současné počasí, kdy mrzne a sněží, je podle něj pro stříhání vinic vhodné. „Rozhodně nejhorší je, když prší. Člověk rychle promokne, je mu zima. Pro mě je lepší mráz, kdy je všechno suché a můžu stříhat v pohodě. Révě to nevadí, když je do minus deseti stupňů, tak to jde,“ uvedl Dýnka. V případě deště ztěžuje práci ve vinicích také všudypřítomné bahno. Teploty nad nulou také nahrávají případnému šíření některých chorob. Letorosty je v takovém případě vhodné v místě, kde jsou ustřižené, ošetřit přípravky s fungicidními účinky. „Jsou určité přípravky, které se na to používají, protože v posledních letech se rozmohlo odumírání keřů kvůli dřevokazné houbě,“ řekl Dýnka. Dobré je proto podle něj také mít plochu řezu co nejmenší. Po dokončení stříhání budou práce ve vinici pokračovat vyvazováním révy.

Na vinici v Hluku vysazované v letech 1997 až 2003 podnik pěstuje Rulandské šedé, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Cabernet Moravia, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Ve Velehradě má od jara 2019 vysazeny odrůdy Sylvánské zelené, Tramín červený, Chardonnay, Pálava, Sauvignon a Hibernal. Loni společnost z vlastních vinic sklidila 45 tun hroznů, úroda byla podle Dostalíka průměrná. Dalších zhruba 45 tun hroznů nakoupil podnik od jiných pěstitelů. „Vinice ve Velehradě je mladá, tříletá, zatím plodí míň. V příštím roce očekáváme, že převáží produkce našich hroznů nad kupovanou. Nakupujeme odrůdy, které nemáme. Hlavně červené víno, pro jehož pěstování tady na Slovácku nejsou úplně nejlepší podmínky,“ uvedl Dostalík. Z loňských hroznů společnost vyrobila přibližně 55 000 litrů vína.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down