09.07.2006 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mykorhiza v zahradnické praxi

Termínem mykorhiza (z řeckého mycés – houba, rhizó – kořen) označujeme specifický vztah vytvářející se mezi kořeny rostlin a půdními houbami. Tento vztah je většinou symbiotický a byl potvrzen již u více než 90 % všech cévnatých rostlin. U většiny zahradnických rostlin se setkáváme s tzv. arbuskulární mykorhizou (AM), která se vyznačuje pronikáním hyf mykorhizních hub do kořenových buněk hostitelské rostliny, kde vytváří specifické útvary – arbuskuly a vesikuly.

Arbuskuly, tj. silně větvené konce hyf, usnadňují výměnu látek mezi houbou a rostlinou, vesikuly jsou zásobním útvarem houby. Hyfy arbuskulo-mykorhizních hub (AM hub) propojují vnitřní prostor kořene s půdním prostředím (viz obrázek).

Výhody arbuskulární mykorhizy
Arbuskulární mykorhizu tvoří většina zahradních plodin, ovocných i okrasných dřevin. Netvoří ji rostliny z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) tj. např. křen, brukev, kedluben, kapusta, květák, zelí, ředkev či hořčice a dále také rostliny z čeledi sítinovitých (Juncaceae), šáchorovitých (Cyperaceae), okřehkovitých (Lemnaceae), hvozdíkovitých (Caryophyllaceae) a merlíkovitých (Chenopodiaceae).
Podle současných poznatků zlepšuje arbuskulární mykorhiza růst, výnosy i zdraví rostlin, a to především díky:
 Zvýšení příjmu některých živin rostlinou. Nejlépe je z tohoto hlediska prostudován příjem fosforu. Fosfor se vyskytuje v půdě zpravidla v dostatečném množství, je však silně poután v půdním sorpčním komplexu, a tedy pro rostlinu nedostupný. Mycelium hub může fosfor uvolňovat z půdního sorpčního komplexu a transportovat ve své cytoplazmě do buněk hostitele. Podobný efekt byl popsán pro příjem amonných iontů, zinku, mědi a některých dalších prvků.
 Zlepšení vodního režimu rostliny. AM houby zprostředkovávají pro rostliny transport vody a živin ze sedmi až desetinásobně většího objemu půdy než samotné kořenové vlášení rostliny. U silně mykorhizovaných rostlin se zmenšují vlivy vlhkostních výkyvů a voda je v rostlině pohyblivější. Mykorhizní rostliny mají vyšší obsah chlorofylu v listech, více transpirují a mají zvýšenou intenzitu fotosyntézy.
 Zvýšení odolnosti rostlin proti houbovým onemocněním. AM houby mohou příznivě ovlivňovat strukturu půdně-mikrobiálních společenstev a vytvářet tak bariéru obtížně překonatelnou patogenními organismy. Bylo zjištěno, že rostliny s řídce větveným kořenovým systémem profitují zejména díky zvýšenému příjmu fosforu, zatímco rostliny se silně větvenými kořeny z ochranných účinků AM proti kořenovým patogenům. V případě středně větvených kořenů se tyto funkce prolínají.
 Zvýšení odolnosti rostliny vůči abiotickým environmentálním stresům, jako je nízká teplota, sucho, salinita a nízké hodnoty pH. Arbuskulární mykorhiza může také zabraňovat vstupu některých těžkých kovů do nadzemních částí rostlin.

Podpora a tvoření mykorhizy
Vytvoření mykorhizy však závisí na mnoha faktorech. Předpokládá dostatečnou zásobu životaschopných částic mykorhizních hub (tj. propagulí – spór a hyf) v půdě, vhodné podmínky pro jejich růst a klíčení i nezbytný druh hostitelské rostliny. Výsledky řady výzkumů potvrzují, že v nenarušených, zdravých půdách jsou zásoby propagulí značné. Např. délka mycelia mykorhizních hub dosahuje přibližně 30 m/cm3 půdy a počty spór se obvykle pohybují v rozmezí od 60 do 240 v deseti gramech půdy. Zásoby propagulí se udržují v půdě poměrně dlouhou dobu, přečkávají i období pěstování nemykorhizních rostlin. Otázkou je, jaká část ze zásoby propagulí se uplatní při ustavení mykorhizy. Výsledky víceletých studií potvrzují, že z celkového počtu spór je jich životaschopná jen malá část. Spóry AM hub poměrně obtížně klíčí.
Ustavení mykorhizy lze podpořit v podstatě dvěma cestami – jednak obohacením půdy či pěstebních substrátů o propagule AM hub (k tomu slouží různé očkovací přípravky (inokula)). V České republice se např. vyrábí Symbivit, řadu přípravků produkují německé a francouzské firmy. Druhou možností je podpora klíčení a růstu propagulí přítomných v půdě. Zde se osvědčily některé tzv. půdní zlepšovače (např. Amalgerol – obsahuje výtažky z mořských řas, extrakty z bylin a esenciální oleje) stimulující současně činnost půdních biot. Výsledky nádobového pokusu se salátem potvrdily, že obohacení půdy očkovacím přípravkem Vambac (AM houby rodu Glomus a Gigaspora) zvýšilo kolonizaci kořenů houbami o 11 %, o dalších 10 % vzrostla kolonizace po aplikaci přípravku Amalgerol. Proporcionálně s intenzitou kolonizace kořenů salátu mykorhizními houbami se zvyšovala hmotnost nadzemní biomasy (graf 2).
Podpora arbuskulární mykorhizy je pro zahradnictví perspektivní z ekonomického i ekologického hlediska. Využití přirozené zásoby propagulí AM hub v půdě a nalezení způsobů stimulujících jejich rozvoj může v budoucnu ušetřit agrochemikálie a zlepšit zdraví půd i rostlin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down