03.08.2010 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Muscadine a Jaboticaba – možná náhrada révových hroznů

Konzervace bobulí velkoplodých stolních odrůd révy v cukerném nálevu není na jihu Moravy dnes ničím mimořádným. Bohužel v obchodech se s touto komoditou setkáte jen ojediněle. Naštěstí se zvedá konzumace stolních hroznů neupravených, tzv. pro přímý konzum (zhruba 4 kg na osobu za rok), ale i to je poměrně málo oproti jižním státům Evropy. Tam navíc milují i mošty z révy, zejména různě upravené (například s CO2, u nás se takto vyrábí třeba známý Top topic, který má dnes bohužel větší podíl šťávy jablečné), dále džemy nebo vinné želé. Na americkém kontinentu, kde kulturní révy vinné (Vitis vinifera L.) tolik neroste, používají ke konzumu, výrobě vína a jiných výše zmiňovaných produktů, alternativní druhy –Muskadinii či Džabotikabu.

Oblíbená muskadinie
Na jihu severní a rovněž ve střední Americe najdeme na pultech výrobky z révy okrouhlolisté (Vitis rotundifolia Michx., syn. Muscadinia rotundifolia Small. z čeledi Vitaceae), tedy tzv. muskadinii. Jednotlivé poměrně velké bobule se prodávají v plastových vaničkách, stejně jako sherry rajčata. Některé odrůdy jsou bezsemenné, jiné se naopak tradičně používají k výrobě vína, zejména odrůda ´Noble´. Muskadinie se vyskytuje konkrétně na jihu USA, Mexiku a Guatemale, je známa svou dobrou rezistencí k houbovým chorobám, imunitou vůči révokazu, Piercově chorobě a také tolerancí k háďátkům. Původní odrůdy jsou dvoudomé, proto je nutné vysadit i opylovače (rostliny se samčím květem), odrůdy jsou pak opylovány větrem a včelami. Mezi nejpěstovanější dvoudomé odrůdy (se samičím květem) patří ´Black Beauty´, ´Black Fry´, ´Darlene´, ´Jumbo´, ´Sugargate´, ´Summit´, ´Supreme´ a ´Sweet Jenny´. Pro tyto odrůdy jsou charakteristické velmi velké hrozny a vysoká cukernatost. Moderní odrůdy jsou již většinou oboupohlavné. Jejich příkladem může být skupina drobnoplodých odrůd vhodných i pro výrobu vína (´Carlos´, ´Noble´, ´Redgate´, ´Regale´) nebo naopak odrůd s velkým hroznem a vyšší cukernatostí, jejichž bobule mají dobrou chuť i aroma (´Cowart´, ´Dixieland´, ´Dixie Red´, ´Magnolia´, ´Nesbitt´, ´Sterling). U odrůdy ´Fry Seedless´ se dokonce projevuje i partenokarpie.
Pro tuto révu jsou charakteristické celokrajné okrouhlé listy, které jí daly i latinské pojmenování. Vžité jsou i další anglické názvy jako Muscadine, Bullace, Scuppernong nebo Southern Fox Grape. Dalším znakem, jímž tato réva okamžitě upoutá, jsou hrozny. Nevytváří totiž nám známý klasický hrozen, bobulí se tvoří poměrně málo (zhruba 5 až 40). Navíc dozrávají nestejnoměrně a následně opadávají. Bobule jsou ale velké (dle odrůdy, průměrně však 25 až 37 mm), mají poměrně tuhou slupku s bronzově-zelenkavou, purpurovou nebo až černou barvou, dužnina je rosolovitě masitá s typickou chutí i vůní po lesních jahodách. Muskadinie má nízkou odolnost vůči mrazu a roste jen tam, kde teplota neklesá pod -10°C. Její kořenový systém je totiž mělký, většina kořenů sahá jen do hloubky 30 cm. Oproti evropské révě má réva okrouhlolistá tvrdé dřevo s malou dření, chybí diafragma, dřeň je proto nepřerušovaná. Vegetativní část rostliny je vždy lysá, tvoří jen jednoduché úponky a základní počet chromozomů je 2n = 40 (V. vinifera má 2n = 38). Vzájemná křížení klasickými metodami se proto příliš nedaří. Bobule dozrávají obvykle od poloviny září do konce října. Oblíbené jsou pro přímý konzum. Trvanlivost se prodlouží mírným podchlazením podobně jako u klasických hroznů, ale nemusí se příliš podtrhávat. Nejčastější využití má však na výrobu vinného želé, marmelády a moštu. Jen některé odrůdy jsou vhodné pro výrobu většinou sladkého aromatického vína. Producenti rádi upozorňují na fakt, že tato vína obsahují až třikrát více resveratrolu (kardioprotektivní a antikarcenogenní účinky) než klasická réva (zhruba 40 mg/l, evropská réva 0,2 až 18 mg/l, a to jen u červených vín) a také více vlákniny (snižuje tak krevní tlak, LDL cholesterol a riziko rakoviny tlustého střeva).

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 5/2010.
Text a foto Ing. Radek Sotolář, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down