Mrazy zásadně poničily révu vinnou na Mělnicku a jablečné sady na Kolínsku

Mrazy zásadně poničily révu vinnou na Mělnicku a s plánovanou letošní produkcí hroznů je podle některých vinařů konec. Keře se sice za několik týdnů zregenerují, ale úroda na nich nebude. Obdobně v některých částech regionu mrazy poškodily révu v letech 2009 a 2011. Devastující škody způsobil mráz z posledních nocí také v jablečných sadech v Tuchorazi na Kolínsku.

"Máme de facto vše spálené mrazem," uvedl sklepmistr mělnického vinařství Karel Hejduk. Obdobná situace se podle něj stala v roce 2011, kdy přišel výrazný pozdní mráz v květnu. Téměř stejná je situace také na vinicích Vinařství Válkovi. "Je to příroda, nedá se svítit," doplnil Pavel Válek. Pamatuje si, že v roce 2009 též mrazy poničily květy. Vinařství Kraus podobně jako Vinařství Válkovi pěstují révu v blízkosti Labe. Jsou zde například odrůdy Ryzlink rýnský, Hibernal, Pinot noir, Tramín červený, Tramín bílý, Modrý Portugal a další.

Nízké teploty zasáhly také další středočeská vinařství. Například Vinné sklepy Kutná Hora už během víkendových dní přišly o polovinu úrody včetně některých vzácných odrůd. Kutnohorští vinaři jsou kvůli nočním mrazům v pohotovosti. V noci na pondělí chtěli ve vinicích zapalovat ohně, nakonec to ale nebylo nutné, protože teplota zůstala nad nulou. Na dnešek kolem 03:00 ale rtuť teploměru klesla k minus jednomu stupni, a tak vinaři ohně zapálili. "Pálíme balíky slámy, abychom ochránili naše vinice," uvedl jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

Poškozené jsou i některé středočeské sady

Například na Farmě Vraňany navzdory šestihodinovému pálení ohňů poškodil oheň fatálně meruňky. V jablečných sadech v Tuchorazi odhadují škody jako devastující. "Obě nedělní i pondělní rána byla velmi chladná, na úrovni minus jeden až minus 3,5 stupně Celsia, nicméně dnešní úterní celonoční mráz dokonal dílo zkázy," řekl majitel společnosti Sady Tuchoraz a předseda družstva Bohemia Apple Robert Vyšata. Poprvé v jednatřicetileté historii firmy podle něj šlo o klasickou zimní mrazivou noc, na dnešek s mrazem v délce zhruba osm hodin a maximem minus 4,9 stupně Celsia. "Letošní vegetační vývoj je zhruba tři týdny napřed než jiné roky a jablka jsou momentálně ve fázi opadu květních plátků s počátečním vývojem plůdků. Tato vývojová fáze je na chlad ze všech fází ta nejchoulostivější," doplnil Vyšata. Přesný rozsah škody budou sadaři schopni vyhodnotit za týden až deset dní. "Již teď ale mohu říci, že se u nás jedná v podstatě o existenční problém, neboť dlouhodobá situace v pěstování ovoce v Čechách je ekonomicky velmi složitá a takto velká finanční ztráta může mít zásadně negativní vliv na celkové pěstování jablek v ČR," míní Vyšata. Jabloně pěstují v Tuchorazi a okolí na 220 hektarech půdy.

Zdroj: ČTK*

Úvodní foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down